30 May 2024
Polityka

Local Trends: mapa wyzwań i dobre praktyki

  • 10 października, 2022
  • 3 min read
Local Trends: mapa wyzwań i dobre praktyki

To będzie druga edycja Europejskiego Forum Samorządowego, które odbywa się na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Forum jest przestrzenią dyskusji – i tych toczonych na pięciu równoległych scenach, i tych kuluarowych.

„Spotykamy się w gronie środowisk: samorządowych, biznesu i nauki po to, aby rozmawiać o przyszłości w naszych regionach, miastach, miasteczkach, gminach i wsiach” – mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku i prezes Unii Metropolii Polskich.

„Local Trends to okazja do konstruktywnej dyskusji ponad podziałami i miejsce, w który możemy razem szukać najlepszych rozwiązań dla naszych miast i regionów” – przekonuje Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Tematów nie brakuje, a program EFS powstał w wyniku pracy Rady Programowej oraz rekomendacji uczestniczek i uczestników pierwszej edycji Forum. Jego tematyka skupia się na czterech obszarach:

· nowej perspektywie finansowej UE,

· bezpieczeństwu i niezależności energetycznej samorządów,

· koncepcji Smart City oraz e-mobilności,

· zielonej rewitalizacji miast.

Podczas Local Trends poruszane będą również inne tematy, takie jak: wsparcie zrównoważonego rozwoju miast przez biznes, inflacja w samorządach (i możliwe środki zaradcze); mieszkania komunalne w czasach wysokich stóp procentowych i zielonej transformacji; zarządzanie lasami czy BIG DATA – rozwój oparty na faktach.

Zwieńczeniem Local Trends będą cztery dyskusje, stanowiące mapę wyzwań dla samorządów. Ich tematami będą:

· wyzwania związane z napływem uchodźców,

· jak sprostać kryzysowi energetycznemu?

· Krajowy Plan Odbudowy – perspektywy finansowe i zmiany regulacyjne,

· finanse samorządowe pod ścianą.

Nowością podczas tegorocznego forum będzie Scena Dobrych Praktyk, na której firmy, samorządy i instytucje będą przedstawiać sprawdzone u siebie rozwiązania. Jedna z pięciu scen Local Trends będzie przeznaczona na warsztaty.

Europejskiemu Forum Samorządowemu towarzyszyć będą dwie imprezy. Pierwsza to Kongres Regionów, podczas którego rozmowy będą się toczyć nt. tworzenia środowisk przyjaznych dla biznesu, samorządów w czasach gospodarki niedoboru czy nowoczesnych form komunikacji. Druga to Forum Rozwoju Miast upływające pod hasłem „Kiedy różnice schodzą na dalszy plan – co daje miastu poczucie wspólnoty?”. Mowa będzie m.in. o bezpiecznych przestrzeniach, angażowaniu młodego pokolenia i zarządzaniu kryzysem.

Pierwszego dnia EFS zostaną wręczone nagrody w rankingu prezydentów i prezydentek N15 Newsweeka i rankingu Miast Przyjaznych dla Biznesu Forbesa.

Local Trends – Europejskie Forum Samorządowe odbywać się będzie w dniach 17-18 października 2022 w Poznań Congress Center na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Organizatorami wydarzenia są Grupa MTP i Fundacja Centrum Myśli Strategicznych. Gospodarzami LT są miasto Poznań i miasto Sopot (tu wiosną odbywa się Local Trends – Europejski Kongres Finansowy); partnerami strategicznymi: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Samorząd Województwa Pomorskiego, Unia Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza, Związek Miast Polskich i Związek Gmin Wiejskich Rzeczpospolitej Polskiej. Partnerem generalnym forum jest Volkswagen Poznań, partnerem głównym – Play, partnerem – Polska Bezgotówkowa, a sponsorami: Bank Ochrony Środowiska S.A., FBSerwis, InPost, Lafrentz Group, SolarSpot, Veolia i Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji.

Więcej: www.localtrends.pl/efs-poznan

Akredytacje: www.rejestracjapoznan.localtrends.pl

Źródło informacji: Grupa MTP


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

About Author

Wiadomości Białystok

Wykorzystujemy pliki Cookies.    Polityka prywatności    Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM