20 May 2024
Nauka i technika

Hydrobiologia: Jak oczka wodne pomagają przy obecnym deficycie wody

  • 20 czerwca, 2023
  • 3 min read
Hydrobiologia: Jak oczka wodne pomagają przy obecnym deficycie wody

Naukowcy z Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) odkryli, że wielkość sztucznych oczek wodnych oraz źródło wody, które je zasila, mają bezpośredni wpływ na pojawienie się glonów i toksycznych zakwitów wody.

„W większości działek przydomowych buduje się oczka – mówi prof. dr hab. Andrzej Górniak, kierownik Zakładu Hydrobiologii i Katedry Ekologii Wód Wydziału Biologii UwB. – Przy coraz większym deficycie wody stają się one bardzo cenne gospodarczo i przyrodniczo, jako element retencji wody w krajobrazie”.

Oczka wodne stworzone na terenach zurbanizowanych to przydatny i skuteczny sposób zatrzymywania wody. Retencja wody w oczkach wodnych wpływa na wzrost zasobów wody, które są niezbędne do zachowania równowagi w środowisku.

Zaletą oczek wodnych jest poprawa jakości wody, dzięki czemu uprawy roślin i zwierząt na terenach zurbanizowanych są lepiej chronione.

Oczka wodne stworzone na terenach zurbanizowanych są doskonałym źródłem wody, które może być wykorzystywane do ochrony przyrody, upraw roślin i zapewnienia wysokiej jakości wody.

Oczka wodne są skutecznym sposobem na zwiększenie zasobów wodnych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ekosystemów na terenach zurbanizowanych. Możliwe jest zatrzymywanie wody i poprawa jej jakości, co pozwala na ochronę upraw i zwierząt.

Oczka wodne są idealnym sposobem na wykorzystanie zasobów wodnych w terenach zurbanizowanych, ponieważ są one skuteczne i łatwe w utrzymaniu. Są one doskonałym źródłem wody do celów rekreacyjnych, ochrony środowiska i zaspokojenia potrzeb wodnych.

Oczka wodne na terenach zurbanizowanych to świetne rozwiązanie, które może pomóc w zapobieganiu i zwalczaniu suszy, a także pomóc w zachowaniu równowagi ekosystemów. Zatrzymywanie wody w oczkach wodnych wpływa na zwiększenie zasobów wody i poprawę jakości, co pomaga w ochronie upraw i zwierząt.

„Mamy wielkie problemy z retencją wody, szczególnie przy powodziach miejskich, często z dużymi stratami gospodarczymi” – zaznaczył profesor Górniak. Jego zdaniem należy poszukiwać rozwiązań ekohydrologicznych ograniczających zagrożenia takimi stratami.

Hydrobiologia jest nauką zajmującą się badaniem wszystkich obszarów wodnych. Z badań hydrobiologów wynika, że w ostatnich latach obserwuje się coraz większy deficyt wody. W związku z tym oczka wodne są bardzo cenne. Są one miejscem spotkań dla wielu gatunków zwierząt wodnych, a także źródłem wody pitnej dla ludzi i zwierząt. W oczkach wodnych znajdują się także szczególnie ważne rośliny, które stanowią ważny element ekosystemu.

Oczka wodne są ważnymi elementami przyrodniczymi w wielu miejscach na całym świecie. Przyczyniają się one do utrzymania równowagi ekologicznej, zapewniając środowisko życia różnym gatunkom zwierząt i roślin. Posiadają one również niezaprzeczalne skutki dobroczynne dla ludzi, dostarczając wody pitnej i odżywczych składników odżywczych. Co więcej, oczka wodne są źródłem wody do celów rekreacyjnych i są miejscem spotkań dla ludzi.

W ostatnich latach, ze względu na coraz większy deficyt wody, oczka wodne cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony hydrobiologów. Ważne jest zatem, abyśmy wszyscy zrozumieli, jak ważnym elementem są oczka wodne i jak wpływają one na środowisko. Dlatego też, aby zachować równowagę ekologiczną, musimy wykonać wszystkie konieczne kroki, aby chronić i zachować istniejące oczka wodne.


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

About Author

Wiadomości Białystok

Wykorzystujemy pliki Cookies.    Polityka prywatności    Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM