30 May 2024
Zdrowie

Refundacja immunoterapii na alergię na roztocze kurzu domowego – przełom w leczeniu!

  • 3 lipca, 2023
  • 8 min read
Refundacja immunoterapii na alergię na roztocze kurzu domowego – przełom w leczeniu!

Ponad 12 mln Polaków cierpi na alergię, a jej skuteczne leczenie wymaga prostych i dostosowanych do potrzeb pacjenta terapii. Za przykład może posłużyć konferencja „Przełom w leczeniu alergii wziewnej w Polsce. Pierwsza dostępna podjęzykowa immunoterapia dla pacjentów z alergią na roztocza kurzu domowego”, która przekonywała, że terapia ta jest dostępna, łatwa w zastosowaniu i niedroga.

Uczestnicy spotkania w Centrum Prasowym PAP uznali, że decyzja Ministerstwa Zdrowia o refundacji pierwszej immunoterapii alergenowej roztoczy kurzu domowego we formie liofilizatu do stosowania podjęzykowo w warunkach domowych dla pacjentów w wieku od 12 do 17 lat od 1 lipca 2023 r. stanowi przełomowe osiągnięcie w leczeniu alergii.

Immunoterapia alergenowa (AIT), znana również jako odczulanie, jest skutecznym leczeniem, które wpływa przyczynowo na choroby alergiczne, takie jak alergiczny nieżyt nosa i astma alergiczna. Zabieg ten polega na wywołaniu tolerancji u organizmu wobec alergenów, a jednocześnie leczeniu i zapobieganiu pojawieniu się objawów alergii w przyszłości.

Immunoterapia podjęzykowa oferuje wygodny sposób na leczenie alergii, ponieważ nie wymaga regularnych wizyt w gabinecie lekarskim ani zastrzyków. Pacjenci mogą nadal cieszyć się swobodą i oszczędnością czasu, ponieważ nie muszą tracić czasu na dojazdy, kolejki i 2-godzinne odczekanie po podaniu leku.

„Jest to pierwszy element zmiany myślenia w zakresie immunoterapii. Zależało nam na tym, żeby pacjent nie musiał chodzić po szczepionkę do apteki i później przychodzić z nią do lekarza w celu podania” – mówił Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia.

Joanna Zawadzka, prezes Fundacji Centrum Walki z Alergią, wyraziła uznanie dla decyzji Ministerstwa Zdrowia w sprawie immunoterapii. Według jej słów, ta nowa możliwość pozwoli chorym na wygodne leczenie w domu, co znacznie wpłynie na ich jakość życia.

Ponadto, Ministerstwo Zdrowia wprowadziło nowe zalecenia dotyczące stosowania immunoterapii. Pozwoli to na skuteczniejsze wykrycie alergii i leczenie zgodnie z indywidualnymi potrzebami pacjentów.

Decyzja Ministerstwa Zdrowia w sprawie immunoterapii to krok w stronę poprawy jakości życia chorych. Wprowadzone zalecenia zapewnią pacjentom szybsze rozpoznanie alergii i dostosowane leczenie do ich indywidualnych potrzeb. Zdaniem Joanny Zawadzkiej, prezes Fundacji Centrum Walki z Alergią, terapia w domu pozwoli na wygodne i skuteczne leczenie.

„Decyzja o udostępnieniu pacjentom podjęzykowej immunoterapii alergenowej na roztocze kurzu domowego jest dla nas przełomowa, czekaliśmy na nią trzy lata. Dziękujemy w imieniu wszystkich młodych pacjentów i liczymy na kolejne pozytywne zmiany w leczeniu alergii wziewnych” – powiedziała Joanna Zawadzka.

Prof. Karina Jahnz-Różyk, konsultant krajowy ds. alergologii i kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii, Alergologii i Immunologii Klinicznej WIM w Warszawie, zachęcała pacjentów do skorzystania z nowej terapii, podkreślając, że wniesie ona wiele korzyści.

Dyrektor WIM prof. Krzysztof Linke, który wygłosił przemówienie na zakończenie konferencji, podkreślił wagę wykorzystywania nowoczesnych technologii w diagnostyce alergii.

Dyrektor WIM prof. Krzysztof Linke, zaznaczył jak ważne jest korzystanie z nowoczesnych technologii w diagnostyce alergii w swoim przemówieniu na zakończenie konferencji.

„W Polsce byliśmy przyzwyczajeni do terapii podskórnej, a także podjęzykowej. Z racji tego że szczepionki podjęzykowe nie były refundowane, to ograniczało ich dostępność” – tłumaczyła prof. Karina Jahnz-Różyk.

Nowa refundacja terapii alergii, wchodząca w życie w lipcu, zapewni pacjentom dostęp do dwóch opcji leczenia, dzięki czemu lekarz będzie mógł dobrać najbardziej optymalny plan terapeutyczny.

Alergicy będą mogli korzystać z dwóch różnych opcji terapii, co pozwoli lekarzom na szybsze i bardziej precyzyjne leczenie objawów alergii. Od lipca lekarze będą mieli dostęp do refundowanych leków i terapii, co pozwoli wybrać najbardziej skuteczną opcję leczenia.

„Będzie to terapia szyta na miarę, dostosowana do potrzeb konkretnego pacjenta. Idziemy w dobrym kierunku, zgodnie z postępem, który dokonuje się w Polsce. Nie jesteśmy pod tym względem z tyłu za innymi krajami Europy” – podkreślała ekspertka.

Prof. Radosław Gawlik, prezydent elekt Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, wyraził opinię, że choroby alergiczne są w większości związane z naszym stylem życia. Jako reprezentant Kliniki i Katedry Chorób Wewnętrznych, Alergologii i Immunologii Klinicznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, prof. Gawlik zachęca nas do przyjrzenia się tej kwestii bardziej szczegółowo.

„40 proc Polaków zmaga się z alergiami. Alergeny są często obciążone zanieczyszczeniami, przez co są bardziej agresywne. Mając do dyspozycji terapię przyczynową, zawsze gdy to możliwe, powinniśmy ją stosować. Każdy ośrodek zdrowia powinien być nią zainteresowany” – mówił prof. Radosław Gawlik.

Immunoterapię alergenową oferujemy od 3 do 5 lat. Jest to wygodniejszy sposób odczulania, który pozwala pacjentom skutecznie radzić sobie z alergiami. Obecnie odczulanie doustne jest w pełni refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, dzięki czemu każdy może skorzystać z tej opcji leczenia bez obaw o wysokie koszty.

Prof. R. Gawlik wyraźnie wskazuje, że wszyscy zyskają, jeśli pacjenci kontynuują terapię, zamiast porzucać ją przedwcześnie. Skorzystają na tym zarówno oni sami, jak i cały polski system zdrowia oraz społeczeństwo.

„Mamy wówczas mniej hospitalizacji chorych z astmą, mniej nieobecności w pracy. Badania idą w tym kierunku, żeby terapie były bardziej skuteczne i bardziej skupione na danym alergenie. Immunoterapii nie można porównać z terapią antybiotykową, gdy pacjent bierze tabletkę i sprawa jest zakończona” – tłumaczył prof. Gawlik.

Prof. Ewa Cichocka-Jarosz z Kliniki Chorób Dzieci Katedry Pediatrii UJ CM, Oddział Pulmonologii, Alergologii i Dermatologii w Krakowie uważa, że wczesne diagnozowanie choroby i leczenie są niezbędne, aby uniknąć przyszłych zachorowań.

Dr Ewa Cichocka-Jarosz z Kliniki Chorób Dzieci Katedry Pediatrii UJ CM, Oddział Pulmonologii, Alergologii i Dermatologii w Krakowie wyjaśnia, że szybkie postawienie diagnozy i odpowiednie leczenie są kluczem do zapobiegania dalszym alergiom.

„Alergeny sprzyjają nabywaniu kolejnych alergenów. Zaczyna się od nieżytu nosa, a kończy astmą. Terapia będzie chroniła przed tą progresją i przed nabywaniem nowych uczuleń” – tłumaczyła prof. Ewa Cichocka-Jarosz.

Prof. Krzysztof Kowal, przewodniczący Sekcji Immunoterapii Swoistej Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, reprezentujący Białostocki Uniwersytet Medyczny, Zakład Immunologii i Alergologii Doświadczalnej, wyraził zgodę z innymi rozmówcami, że szeroki wybór terapii alergii zwiększy dostępność leczenia i daje więcej możliwości pacjentom.

Prof. Krzysztof Kowal, przewodniczący Sekcji Immunoterapii Swoistej Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, odnosząc się do dostępności leczenia alergii, zauważył, że różnorodne terapie mają znaczne korzyści dla pacjentów. Reprezentując Białostocki Uniwersytet Medyczny, Zakład Immunologii i Alergologii Doświadczalnej zgodził się z innymi rozmówcami w tym temacie.

„Robimy krok do przodu, żeby uelastycznić system opieki zdrowotnej. Decyzja o sposobie leczenia nie powinna zależeć od zdolności finansowej pacjenta – powinien ją podejmować lekarz” – przekonywał prof. Krzysztof Kowal.

Dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, zwraca uwagę na pozytywne skutki stosowania immunoterapii. Reprezentujący Klinikę Chorób Infekcyjnych i Alergologii WIM w Warszawie lekarz podkreśla, że immunoterapia może znacząco zmniejszyć ilość sterydów, które pacjenci muszą stosować. Dlatego, jego zdaniem, niekorzystanie z tej metody jest niedopuszczalne.

Kolejnym wystąpieniem było udzielone przez dr n. med. Piotra Dąbrowieckiego. Przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP reprezentujący Klinikę Chorób Infekcyjnych i Alergologii WIM w Warszawie jasno stwierdził, że immunoterapia jest niezbędna do zredukowania dawek sterydów. Dlatego, jego zdaniem, stosowanie tej metody jest jedynym prawidłowym postępowaniem.

Grzegorz Baczewski, członek Rady Fundacji Centrum Walki z Alergią, zwrócił uwagę na finansowy aspekt leczenia alergii. Podkreślił, że alergie są chorobami przewlekłymi, które mają niekiedy wpływ na życie całej rodziny.

„Z problemami finansowymi boryka się wielu pacjentów. Mało kogo stać na leczenie prywatne. Oprócz kosztów leków dochodzą koszty dojazdów na iniekcję, zwolnień lekarskich. Diagnostyka trwa wiele lat, to są koszty i wysiłek” – mówił Grzegorz Baczewski.

Aby uzyskać więcej informacji, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Fundacji Alergia: https://www.fundacjaalergia.pl/. Można także odwiedzić naszą stronę na Facebooku, gdzie można uzyskać niezbędne informacje: https://www.facebook.com/fundacjacentrumwalkizalergia.

Dowiedz się więcej odwiedzając stronę Fundacji Alergia: https://www.fundacjaalergia.pl/. Dodatkowe informacje można znaleźć na naszej stronie na Facebooku: https://www.facebook.com/fundacjacentrumwalkizalergia.


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

About Author

Wiadomości Białystok

Wykorzystujemy pliki Cookies.    Polityka prywatności    Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM