Gmina Dobra do Życia – wyniki 3. edycji rankingu Samorządowego PAP
Osielsk, Stalowa Wola, Gogolin, Kleszczów i Warszawa są wymienione jako najlepsze miejsca do życia według rankingu „Gmina Dobra do Życia” 2023. Wszystkie te gminy osiągnęły najwyższe wyniki w dziedzinie jakości życia w swojej kategorii.
We wtorek, 16 listopada Serwis Samorządowy PAP ogłosił wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia”. Ranking przygotowany został we współpracy z prof. dr. hab. Przemysławem Śleszyńskim z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. Nagrodzone gminy, które w swoich kategoriach osiągnęły najwyższy wskaźnik jakości życia to: Warszawa, Osielsko, Stalowa Wola, Gogolin i Kleszczów. Wyróżnienie przyznano również gminom, które zajęły pierwsze miejsce w swoich województwach.
Twórcy raportu przeanalizowali 63 wskaźniki, które wyrażają jakość życia w 2477 gminach w Polsce. Każdy z nich był oceniany pod kątem dostępności zieleni, walorów estetycznych krajobrazu, zanieczyszczenia środowiska, wydatków inwestycyjnych gmin, jakości dróg, sieci wodociągów i kanalizacji, poziomu edukacji, liczby żłobków i przedszkoli oraz zasobów bibliotek. Wszystkie wskaźniki zostały przeliczone na Wskaźnik Jakości Życia, który posłużył do określenia lokaty gmin w rankingu – im wyższy, tym lepszy wynik.
„Jakość życia to jest coś, co nas otacza, coś w czym żyjemy i chcemy, żeby ta jakość życia była jak najlepsza. Dlatego w tym wskaźniku syntetycznym znalazło się spektrum tego, w czym żyjemy. Gdzieś musimy mieszkać, gdzieś musimy albo chcemy pracować, uczymy się, wypoczywamy, przemieszczamy się pomiędzy tymi różnymi miejscami naszej aktywności, więc wskaźnik stara się być czymś uniwersalnym, kompleksowym” – wyjaśnił prof. dr hab. Przemysław Śleszyński.
Redaktor naczelna Serwisu Samorządowego PAP Anna Banasik wręczyła nagrody za najwyższą jakość życia w pięciu kategoriach. Były to miasta na prawach powiatu, strefy podmiejskie miast na prawach powiatu, gminy z siedzibą powiatu, gminy miejskie oraz gminy miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców i gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców.
- Kwidzyn
- Gorzów Wielkopolski
- Siedlce
- Legionowo
- Ciechanów
- Gminy wiejskie z miastem powyżej 2 tys. mieszkańców
- Szczecinek
- Świecie
- Krotoszyn
- Łomża
- Kościerzyna
Oto lista gmin zakwalifikowanych do nagrody:
Miasta na prawach powiatu
Warszawa, Kraków, Zielona Góra, Wrocław, Sopot.
Strefy podmiejskie miast na prawach powiatu
Osielsko, Podkowa Leśna, Izabelin, Dobra (Szczecińska), Kobierzyce.
Gminy miejskie i gminy miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców
Kwidzyn, Gorzów Wielkopolski, Siedlce, Legionowo, Ciechanów.
Gminy wiejskie z miastem powyżej 2 tys. mieszkańców
Szczecinek, Świecie, Krotoszyn, Łomża, Kościerzyna.
Polska jest krajem o bogatej historii i mnogości kultur. Wśród licznych miejscowości, które składają się na ten wyjątkowy krajobraz, są Gogolin, Kostrzyn nad Odrą, Władysławowo, Miasteczko Śląskie i Kalety – gminy wiejskie i miejsko-wiejskie, których populacja nie przekracza 5 tys. mieszkańców. Każda z nich jest unikalna w swoim rodzaju, a ich mieszkańcy są zarówno oryginalni, jak i przyjaźni.
Instytut Pokolenia wybrał w ramach swojego badania gminy dobre do życia dla rodzin. Przykładem takich miejscowości są: Kleszczów, Dziwnów, Lubin, Jerzmanowa oraz Ustronie Morskie. Dodatkowo wyróżniliśmy także Rzeszów, Boguchwała, Jarosław, Krynica-Zdrój.
Dobra do życia w województwach to: Dolnośląskie – Kobierzyce, Kujawsko-Pomorskie – Osielsko, Lubelskie – Głusk, Lubuskie – Zielona Góra, Łódzkie – Kleszczów, Małopolskie – Kraków, Mazowieckie – Podkowa Leśna, Opolskie – Opole, Podkarpackie – Rzeszów, Podlaskie – Supraśl, Pomorskie – Sopot, Śląskie – Boronów, Świętokrzyskie – Włoszczowa, Warmińsko-Mazurskie – Stawiguda, Wielkopolskie – Tarnowo Podgórne oraz Zachodniopomorskie – Dobra (Szczecińska).
Gminy Dobre do Życia są wspierane przez wiele organizacji i instytucji, w tym: Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Miast Polskich, Unia Miasteczek Polskich, Unia Metropolii Polskich, Związek Powiatów Polskich oraz Związek Województw RP, a także Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Aby wzmocnić te inicjatywy, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. dołączyła do programu jako Partner gali.
Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl