22 May 2024
Zdrowie

Startuje pilotażowy projekt Planu Eliminacji HCV w Polsce

  • 5 kwietnia, 2024
  • 4 min read
Startuje pilotażowy projekt Planu Eliminacji HCV w Polsce

5 kwietnia 2024 roku rozpoczął się Pilotaż Planu Eliminacji HCV (ELIMINATE-HCV), współfinansowany przez Instytut Rozwoju Spraw Społecznych oraz firmy AbbVie i Abbott, w ramach Warsaw Health Innovation Hub. Celem projektu jest zwiększenie wykrywalności zakażeń wirusem HCV oraz ulepszenie diagnostyki i leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu C.

Instytut Rozwoju Spraw Społecznych, we współpracy z Centrum Medycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Wielospecjalistycznym Szpitalem Miejskim im. Józefa Strusia w Poznaniu, planuje przeprowadzenie pilotażowego programu eliminacji HCV, w ramach którego przetestuje 25000 pacjentów pod kątem zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV). Osoby z wynikiem pozytywnym zostaną poinstruowane, gdzie mogą podjąć skuteczną terapię prowadzącą do całkowitego wyleczenia.

„Obecnie około 140000 Polaków jest zakażonych HCV, jednak większość z nich nie zdaje sobie z tego sprawy. Globalna strategia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotycząca wirusowego zapalenia wątroby, zatwierdzona przez wszystkie państwa członkowskie WHO, zakłada zmniejszenie liczby nowych zakażeń wirusowym zapaleniem wątroby o 90% w latach 2016-2030. Osiągnięcie tego celu w Polsce nie będzie możliwe bez wprowadzenia Narodowego Programu Badań Przesiewowych. Jeśli nic w tym kierunku nie zrobimy, to liczba zakażonych osób będzie utrzymywała się praktycznie cały czas na poziomie powyżej 100000 tysięcy, nawet w 2060 roku. Wdrożenie ogólnopolskiego programu screeningowego w kierunku HCV, pozwalającego na wczesne wykrycie wirusa i podjęcie leczenia, może praktycznie przyczynić się do wyeliminowania tych zakażeń w polskiej populacji – może nie do roku 2030, ale na przykład do roku 2035” – powiedział prof. dr hab. n. med. Robert Flisiak, prezes zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C to choroba zakaźna, która często przebiega bezobjawowo i może być wykrywana przypadkowo na zaawansowanym etapie.

Zakażenie HCV może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, dlatego ważne jest przeprowadzanie badań przesiewowych, które umożliwiają wczesne wykrycie zakażenia i całkowite wyleczenie pacjenta.

„Efektem przewlekłego zakażenia HCV może być marskość wątroby lub rak wątrobowokomórkowy (HCC). Jednak jeśli u pacjenta odpowiednio wcześnie wykryjemy zakażenie, to dzięki skutecznym lekom możemy je wyleczyć i nie dopuścić do rozwoju tych chorób” – podkreślił prof. dr hab. n. med. Wojciech Lisik, prorektor ds. klinicznych i inwestycji WUM, konsultant krajowy w dziedzinie transplantologii klinicznej.

W ramach projektu pacjenci zostaną poddani testom kasetkowym anty-HCV w celu oceny skuteczności tych testów. Po zakończeniu pilotażu, wyniki zostaną zebrane i opublikowane w formie raportu. Może to stanowić podstawę do rozważenia rozpowszechnienia tego rozwiązania na większą skalę w kraju.

Witaj w Instytucie Rozwoju Spraw Społecznych!

Jesteśmy obywatelskim think-tankiem, który skupia się na analizie zjawisk ekonomiczno-społecznych związanych z zdrowiem i opieką zdrowotną. Naszym celem jest stworzenie platformy do dyskusji o zdrowiu publicznym, polityce społecznej, innowacjach oraz polityce senioralnej i demografii, opartej na doświadczeniu ekspertów oraz animującej debatę publiczną.

Abbott jest światowym liderem w dziedzinie opieki zdrowotnej, który pomaga ludziom cieszyć się pełnią życia. Firma oferuje innowacyjne rozwiązania i produkty z zakresu diagnostyki, urządzeń medycznych, odżywiania i leków generycznych, mające na celu poprawę jakości opieki zdrowotnej. Zespół 114000 pracowników firmy obsługuje klientów w ponad 160 krajach.

AbbVie: Firma biofarmaceutyczna z globalnym zasięgiem

AbbVie ma na celu odkrywanie i dostarczanie innowacyjnych leków, aby adresować współczesne problemy zdrowotne i przyszłe wyzwania medyczne. W Polsce firma koncentruje się na wsparciu pacjentów w obszarach takich jak wirusologia, immunologia, onkologia, neurologia i okulistyka.

Warsaw Health Innovation Hub (WHIH) is a collaborative project between the Medical Research Agency and leading entities in the medical, pharmaceutical, and biotechnology sectors. WHIH is a unique platform in Central Europe for collaboration between businesses, public entities, and scientific organizations to strengthen Poland’s role as a hub for medical and biotechnological innovation and to increase the resilience and stability of the healthcare system.


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

About Author

Wiadomości Białystok

Wykorzystujemy pliki Cookies.    Polityka prywatności    Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM