22 May 2024
Nauka i technika

Ornitolog o `ptasim zegarze`: przed wschodem słońca odzywają się kosy, drozdy i rudziki

  • 26 kwietnia, 2024
  • 3 min read
Ornitolog o `ptasim zegarze`: przed wschodem słońca odzywają się kosy, drozdy i rudziki

Według wskazań „ptasiego zegara”, światło reguluje aktywność ptaków. Najbardziej energiczne osobniki zaczynają śpiewać najwcześniej, aby pokazać swoją siłę i odstraszyć rywali. Kosy, drozdy śpiewaki i rudziki zaczynają śpiewać jeszcze przed wschodem słońca, tworząc ptasi chór – mówi Adam Zbyryt, ornitolog i biolog z Uniwersytetu w Białymstoku.

Biolog Adam Zbyryt z Uniwersytetu w Białymstoku opisał „Ptasi zegar” jako pomocny wykres do rozpoznawania ptaków śpiewających o określonych porach dnia. Choć trudno jest precyzyjnie przypisać gatunki ptaków do konkretnych godzin, Zbyryt podał kilka wskazówek ułatwiających identyfikację nawet amatorom. Czas śpiewu ptaków zależy od oświetlenia, co można porównać do zegara słonecznego.

„Pierwsze ptaki zaczynają śpiewać mniej więcej na godzinę przed wschodem słońca. Na początku wiosny pierwsze tony nadają te budzące się najwcześniej, jak kos, drozd śpiewak i rudzik. W późniejszym czasie do tych najwcześniejszych śpiewaków dołączają jeszcze słowiki szare i rdzawe. Wszystkie te ptaki łączy to, że mają duże, czarne oczy, które pozwalają im dobrze widzieć nawet przy najmniejszej ilości światła. To ważne, gdy jest się ofiarą, a nie drapieżnikiem. Śpiewanie z eksponowanych miejsc przy słabych warunkach oświetleniowych to dość ryzykowane zachowanie” – mówi Adam Zbyryt, zwycięzca w konkursie Popularyzator Nauki 2021.

Według „ptasiego zegara”, pierwsze ptaki zaczynają śpiewać około godziny przed wschodem słońca. Adam Zbyryt, biolog z Uniwersytetu w Białymstoku, podkreśla, że trudno jest dokładnie przypisać gatunki ptaków do konkretnych godzin, ale można zidentyfikować je na podstawie włączania się do ptasiego chóru zależnie od światła, co można porównać do zegara słonecznego.

Wraz z rozjaśnianiem się dnia dołączają kolejne gatunki ptaków, a około godziny 8:00 chór cichnie, a ptaki zaczynają inne aktywności, takie jak żerowanie czy budowa gniazd – wyjaśnia biolog.

„Potem, gdy się rozjaśnia, dołączają inne gatunki, np. pokrzewki, sikory, strzyżyki, gołębie grzywacze i siniaki, zaś gdy jest już kompletnie jasno – włączają się zięby, piecuszki, pierwiosnki, świstunki leśne, muchołówki, wilgi, kukułki, dudki. Mniej więcej około godziny 8:00 chór cichnie, a ptaki zaczynają skupiać się na innych czynnościach, w tym głównie na żerowaniu czy budowie gniazd” – mówi biolog.

Więcej informacji na podanym linku: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C101263%2Cornitolog-o-ptasim-zegarze-przed-wschodem-slonca-odzywaja-sie-kosy-drozdy-i


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

About Author

Wiadomości Białystok

Wykorzystujemy pliki Cookies.    Polityka prywatności    Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM