19 September 2024
Polityka

KPRM: Sztab kryzysowy we Wrocławiu andndash; koordynacja i wsparcie (komunikat)

  • 16 września, 2024
  • 7 min read
KPRM: Sztab kryzysowy we Wrocławiu andndash; koordynacja i wsparcie (komunikat)

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów ogłosiła, że państwo podejmuje działania mające na celu ochronę mieszkańców w związku z sytuacją kryzysową. Wprowadzono środki umożliwiające skuteczne wsparcie, w tym wsparcie finansowe w wysokości do 210 tysięcy złotych oraz zerową stawkę VAT dla darowizn i usług na rzecz poszkodowanych w skutek powodzi. Dodatkowo, wprowadzony zostanie zakaz przebywania na wałach przeciwpowodziowych w celu zapewnienia bezpieczeństwa, a policja i prokuratura będą współpracować w celu zabezpieczenia mienia pozostawionego przez ewakuowanych mieszkańców.

Ważne jest również, że premier zapowiedział surowe kary dla osób dopuszczających się aktów szabrownictwa. Rząd konsekwentnie podejmuje działania w celu wsparcia mieszkańców dotkniętych powodzią i zapewnienia bezpieczeństwa w sytuacji kryzysowej.

Kryzysowa odprawa

Spotkanie pod przewodnictwem Premiera D. Tuska odbyło się we Wrocławiu, aby omówić aktualną sytuację związaną z powodzią. Wzięli w nim udział m.in. Wicepremier, Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak, Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak, wojewodowie z dotkniętych powodzią terenów, przedstawiciele policji, straży pożarnej, wojska, w tym Wojsk Obrony Terytorialnej, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych oraz PGW Wody Polskie.

W trakcie sztabu kryzysowego Premier zapewnił, że rząd będzie podejmował wszelkie działania w celu skutecznej koordynacji działań oraz mobilizacji urzędników, wolontariuszy i służb tam, gdzie ich pomoc będzie najbardziej potrzebna.

Od środy (11.09) sztaby kryzysowe na różnych szczeblach administracyjnych były zwoływane, a służby przygotowywały się do działań. Premier apelował o precyzyjną weryfikację wszystkich informacji przez wszystkich zaangażowanych w zwalczanie obecnego zagrożenia.

Stan klęski żywiołowej ogłoszony dla bezpieczeństwa mieszkańców

Rozporządzenie Rady Ministrów wprowadzające stan klęski żywiołowej zostało dzisiaj przyjęte na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego. (na żółto do podlinkowania

Ogłoszono stan klęski żywiołowej na okres 30 dni od dzisiaj – poinformował szef rządu.

Miejsca obecnie objęte stanem klęski żywiołowej to:

województwo dolnośląskie – powiaty: kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, lwówecki, wałbrzyski, ząbkowicki oraz miasta na prawach powiatu: Wałbrzych i Jelenia Góra;

województwo opolskie – powiaty: głubczycki, nyski, prudnicki oraz gmina Strzeleczki w powiecie krapkowickim;

województwo śląskie – powiaty: bielski, cieszyński, pszczyński, raciborski oraz miasto na prawach powiatu: Bielsko-Biała.

Sytuacja w innych gminach i powiatach jest analizowana na bieżąco. Lista obszarów objętych stanem klęski żywiołowej może być rozszerzana.

„Postanowiliśmy działać elastycznie. Sytuacja jest dynamiczna, dlatego w ostatniej chwili dołączyliśmy także powiat lwówecki z uwagi na sytuację na tamie, elektrowni oraz okolicznych miejscowości” – powiedział Donald Tusk.

Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej umożliwi szybsze działanie służb w celu ochrony życia, zdrowia i mienia ludzi.

Pomoc dla poszkodowanych – nawet do 210 000 złotych

Rząd zwiększył dostępność pomocy dla osób poszkodowanych przez powodzie. Pomoc doraźna z tytułu pomocy społecznej wyniesie 8 000 złotych, a osoby poszkodowane mogą ubiegać się o wsparcie w wysokości 2 000 złotych z tytułu zasiłku powodziowego. Razem to 10 000 złotych wsparcia.

„Naszym priorytetem jest stworzenie procedur, które będą jak najbardziej przyjazne dla wszystkich, którzy potrzebują pomocy. Wójt, burmistrz, prezydent oraz ośrodki pomocy społecznej mają głównie za zadanie zapewnić szybką i skuteczną pomoc. (…) Ważne jest, aby pomoc ta dotarła do potrzebujących jak najszybciej” – zaznaczył Prezes Rady Ministrów.

W ramach programu przewidziana jest bezzwrotna pomoc finansowa na remonty mieszkań oraz odbudowę zabudowań gospodarczych w wysokości do 100 000 złotych. Dodatkowo, możliwe będzie ubieganie się o wsparcie w wysokości do 200 000 złotych na odbudowę budynków mieszkalnych.

Premier poinformował mnie, że Minister Finansów zagwarantował miliard złotych na doraźną pomoc oraz inne narzędzia. Zapewnił, że środków nie zabraknie, co jest niezwykle istotne ze względu na prostotę, szybkość i pewność finansowania pomocy.

Pracujemy nad wprowadzeniem 0% VAT dla darowizn towarów i usług przekazanych w ramach pomocy poszkodowanym przez powódź.

Akcje służb w związku z powodzią

Państwowa Straż Pożarna, Ochotnicza Straż Pożarna, Wojsko Polskie i Policja współpracują, aby zabezpieczyć tereny zagrożone oraz usunąć skutki powodzi. Prokuratura wraz z policją podkreślają, że użyją wszystkich dostępnych środków wobec szabrowników, tak aby chronić mienie pozostawione przez ludzi, którzy musieli opuścić swoje domy.

Szef rządu został zapewniony przez Prokuratora Generalnego, że każdy taki przypadek będzie surowo ścigany zgodnie z obowiązującym prawem, a sprawcy zostaną ukarani najwyższą dopuszczalną karą. Policja jest również gotowa do szybkiego działania.

Donald Tusk, premier, zapewnił, że środki zostaną przeznaczone na wynagrodzenia dla strażaków pracujących nadgodzinowo. Inne służby również otrzymają wynagrodzenie za nadgodziny na podstawie odpowiedniej ewidencji.

„Rozpoczniemy od straży pożarnej, ale chciałbym poprosić o raporty od wszystkich służb. Mówię o tych, którzy patrolują wały, pracują w wioskach i miasteczkach, nie śpiąc, ciężko pracując przez całą dobę – chcę, aby otrzymali wynagrodzenie za nadgodziny i wysiłek, jaki włożyli” – oświadczył Premier.

W celu wsparcia polskich służb, takich jak straż pożarna i policja, Orlen udostępnia darmowe paliwo na stacjach w regionach dotkniętych powodzią.

Premier potwierdził, że spółka Orlen zapewnia bezpłatne paliwo dla straży pożarnej, ochotniczej straży pożarnej i policji uczestniczących w akcjach ratunkowych w województwach opolskim, śląskim, dolnośląskim i wybranych stacjach w Małopolsce.

Na pograniczu polsko-czeskim śmigłowce są wykorzystywane do dodatkowego monitorowania sytuacji.

Współpraca międzynarodowa i wsparcie

Podczas rozmowy szefa polskiego rządu z przewodniczącą Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen zaproponowała wykorzystanie Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. Inne kraje również złożyły propozycje wsparcia.

Donald Tusk poinformował o istnieniu mechanizmu pomocowego – Civil Protection Mechanism, który umożliwia ubieganie się o różnego rodzaju wsparcie, zarówno w sprzęcie, jak i w personelu. Pomimo tego, że obecnie radzimy sobie sami, nie ma potrzeby korzystania z pomocy międzynarodowej.

Premier utrzymuje stały kontakt z premierami innych krajów dotkniętych powodzią, w tym z Premierem Słowacji Robertem Fico, który odbył rozmowę w trakcie przerwy sztabu kryzysowego.

Apelujemy o unikanie wchodzenia na wały przeciwpowodziowe.

Sytuacja jest dynamiczna, a niektórzy ludzie ryzykują swoje życie i życie innych, uprawiając turystykę powodziową. Po posiedzeniu sztabu kryzysowego podejmiemy decyzje prawne, które wprowadzą zakaz przebywania na wałach przeciwpowodziowych.

„Zgodnie z nowym rozporządzeniem, możemy ogłosić stan klęski żywiołowej, co pozwoli nam na wprowadzenie zakazu przebywania na wałach dla osób, które nie są tam ze względów służbowych” – oznajmił Prezes Rady Ministrów.

Jutro o godzinie 7.00 odbędzie się kolejne spotkanie sztabu kryzysowego z udziałem Premiera.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP w formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania jakichkolwiek zmian przez PAP SA. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść zgodnie z postanowieniami ustawy prawo prasowe, z zastrzeżeniem art. 42 ust. 2. (PAP)


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

About Author

Wiadomości Białystok

Wykorzystujemy pliki Cookies.    Polityka prywatności    Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM