3 December 2024
Polityka

Pokonujemy bariery, czyli wykształceni autyści na rynku pracy

  • 18 września, 2024
  • 3 min read
Pokonujemy bariery, czyli wykształceni autyści na rynku pracy

Ten projekt wynika z wcześniejszych działań rozpoczętych pojawieniem się na Uniwersytecie w Białymstoku Macieja Oksztulskiego, pierwszego niemówiącego autysty, który zdał maturę. Jego magisterium i doktorat na Wydziale Prawa UwB również były przełomowe, a wszystkie inne działania związane z tą tematyką są trudne do zliczenia.

Jego trudności w znalezieniu pracy stały się motywacją do stworzenia projektu „Nauka dla skutecznego zatrudnienia wykształconych osób z autyzmem”, który otrzymał finansowanie z programu ministerstwa Edukacji i Nauki pod nazwą „Nauka dla społeczeństwa”. Numer projektu to NdS/551582/2022/2022.

Naszym celem jest znalezienie nowych rozwiązań, które pomogą osobom ze spektrum autyzmu, kończącym studia wyższe, wejść na rynek pracy. Praca nie tylko zapewnia niezależność finansową i osobistą, ale także poczucie spełnienia i samorealizacji. Dla osób z niepełnosprawnościami, możliwość zatrudnienia ma szczególne znaczenie, ponieważ ich dysfunkcje często determinują ich szanse na znalezienie pracy. Zapewnienie odpowiednich warunków pracy może także ograniczyć koszty społeczne związane z utrzymaniem osoby niepełnosprawnej, w porównaniu do sytuacji, gdy pozostaje ona bierna zawodowo.

Wsparcie zatrudnienia osób ze spektrum autyzmu jest niezwykle istotne, ponieważ często doświadczają one wykluczenia na rynku pracy, nawet w porównaniu z innymi osobami z niepełnosprawnościami.

Nasz projekt został zaplanowany w taki sposób, aby przeprowadzać badania naukowe dotyczące wsparcia wykształconych autystów na rynku pracy oraz odpowiednio szkolić grupę ich asystentów. Dodatkowo, planujemy szeroko popularyzować tematykę naszego projektu.

Realizacja projektu miała wiele pozytywnych skutków.

Jednym z nich jest wydanie monografii naukowej pt. „Wykształcone osoby w spektrum autyzmu na rynku pracy. Status quo i perspektywy” (https://autyscinarynkupracy.edu.pl/monografia/) w języku polskim i angielskim, a także kilka innych publikacji (jako dodatkowy atut).

Ponadto, udało nam się wyprodukować dziesięć tematycznych podcastów, które osiągnęły zbliżający się do 300 000 wyświetleń na YouTube. Możesz je znaleźć pod adresem https://www.youtube.com/@Autyscinarynkupracy.

Zespół zorganizował dwie konferencje popularyzatorskie oraz regularnie udostępnia informacje i podcasty na swoim profilu na Facebooku (https://www.facebook.com/autyscinarynkupracy), które dotarły do ponad 500 000 odbiorców.

Grupa osób została przeszkolona w teoretycznych i praktycznych podstawach asystowania wykształconym autystom. Przekładając wysiłki naukowe na korzyści praktyczne, zdajemy sobie sprawę, że los niewielu autystów ma wpływ na los wielu innych, którzy podejmują wysiłki edukacyjne w nadziei poprawy funkcjonowania. Brak nadziei utrudniałby im znacząco życie, dlatego ważne jest, aby wspierać ich wysiłki.

Rekomendacje

Na podstawie przeprowadzonych badań i doświadczeń w szkoleniu oraz jego superwizji, stworzono zestaw rekomendacji skierowany do różnych grup podmiotów. Można je znaleźć pod adresem https://autyscinarynkupracy.edu.pl/rekomendacje i mają one na celu synergiczne oddziaływanie.

Prof. Maciej Perkowski, kierujący projektem, podkreśla, że realizowane wyzwanie naukowe jest jednym z najtrudniejszych, z jakimi się mierzył, jednocześnie dającym poczucie tworzenia naukowych odpowiedzi na rzeczywiste ludzkie potrzeby. Wyraża swoją wdzięczność wobec zespołu projektowego i przeszkolonych asystentów za ich zaangażowanie, podkreślając, że siłą projektu byli ludzie. Szczególne uznanie kieruje do dr. Macieja Oksztulskiego, który łączył wysiłki badawcze z udziałem w szkoleniach praktycznych jako wykształcony autysta.


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

About Author

Wiadomości Białystok

Wykorzystujemy pliki Cookies.    Polityka prywatności    Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM