21 November 2024
Zdrowie

Kolejny Grant Onkologiczny Servier-CARE przyznany

  • 30 października, 2024
  • 4 min read
Kolejny Grant Onkologiczny Servier-CARE przyznany

Konkurs grantowy zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Onkologiczne przy wsparciu Warsaw Health Innovation Hub został rozstrzygnięty. Celem konkursu jest wyróżnienie i dofinansowanie projektów naukowych mających na celu poprawę wyników w diagnostyce i terapii chorych z nowotworami układu pokarmowego. Zwycięski projekt otrzyma dofinansowanie w wysokości 175 000 zł od firmy Servier Polska w ramach Grantu Onkologicznego Servier-CARE.

Drugi zespół badawczy z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu, w składzie prof. dr hab. Adam Maciejczyk, lek. Natalia Wiśniewska, lek. Aleksandra Sztuder oraz dr n. med. Marzena Janiszewska, został laureatem trzeciej edycji konkursu. Otrzymali grant onkologiczny na realizację projektu pt. „Korzyści kliniczne i dozymetryczne dla pacjentów z miejscowo zaawansowanym rakiem odbytnicy leczonych przy użyciu radioterapii adaptacyjnej”.

W ramach projektu finansowanego z grantu planujemy stworzyć kompleksowy protokół uwzględniający zasady kwalifikacji, delineacji obszarów tarczowych i narządów krytycznych, oraz analizę jakości planów adaptacyjnych dla pacjentów z miejscowo zaawansowanym rakiem odbytnicy. Następnie, chcemy raportować występowanie i oceniać stopień wczesnego odczynu popromiennego w korelacji z ogranicznikami dawek u pacjentów z miejscowo zaawansowanym rakiem odbytnicy.

17 października 2024 roku odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników konkursu grantowego i symbolicznego wręczenia grantu w Warszawie podczas ceremonii otwarcia VI Kongresu Onkologii Polskiej. Wzięli w niej udział: prof. Piotr Rutkowski, prof. Wojciech Fendler, Marcin Słysz z firmy Servier Polska oraz reprezentant zwycięskiego ośrodka.

„Grant Onkologiczny Servier-CARE jest inicjatywą, która wspiera projekty naukowo-badawcze mające na celu poprawę opieki nad pacjentami z nowotworami układu pokarmowego. To obszar o wielu wciąż niezaspokojonych potrzebach medycznych, zarówno w kontekście diagnostyki, leczenia, jak również szeroko rozumianej opieki nad pacjentami. Misją firmy Servier jest dążenie do postępu terapeutycznego odpowiadającego na potrzeby pacjentów. Tym bardziej ogromnie cieszy fakt, że z każdą edycją konkursu grantowego rośnie liczba składanych wniosków, które adresują te potrzeby. Jest to dla nas wyraźny sygnał, że takie inicjatywy są potrzebne” – podkreśla Robert Pociupany, dyrektor Działu Medycznego i ds. Pacjentów w Servier Polska.

Prace zgłoszone do konkursu były oceniane pod względem pięciu kryteriów: nowatorskiego podejścia, wykonalności projektu, możliwości wdrożenia do praktyki, doświadczenia zespołu badawczego oraz poprawności kosztorysu. Konkurs adresowany był do lekarzy oraz innych osób z pomysłami na innowacyjne rozwiązania poprawiające diagnostykę i terapię chorych z nowotworami układu pokarmowego.

Komisja konkursowa oceniała prace pod kątem pięciu kryteriów: nowatorskiego podejścia, wykonalności projektu, możliwości wdrożenia do praktyki, doświadczenia zespołu badawczego oraz poprawności kosztorysu. Konkurs był otwarty dla lekarzy oraz wszystkich zainteresowanych wprowadzeniem innowacyjnych rozwiązań poprawiających diagnostykę i terapię chorych z nowotworami układu pokarmowego.

„Poziom zgłoszonych projektów w tegorocznej edycji grantu był naprawdę wysoki. Otrzymaliśmy aż sześć wniosków od zespołów badawczych z ośrodków zlokalizowanych w różnych częściach Polski – w Lublinie, Gdańsku, we Wrocławiu, w Białymstoku, Szczecinie oraz Poznaniu. Kryteria konkursowe premiują projekty wartościowe naukowo, dobrze przygotowane pod względem merytorycznym. Ogromnie żałujemy, że nie możemy sfinansować większej liczby projektów. Na trwającym w Warszawie Kongresie Onkologii Polskiej prezentowane są wyniki projektów wyłonionych w poprzednich edycjach, co pokazuje ogromną wartość tego konkursu. Mam nadzieję, że będziemy go kontynuować w kolejnych latach” – mówi prof. Piotr Rutkowski, przewodniczący PTO.

Konkurs grantowy zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Onkologiczne pod patronatem Warsaw Health Innovation Hub ogłosił swoje wyniki. Celem konkursu jest uhonorowanie i dofinansowanie projektów naukowych mających na celu poprawę wyników diagnostyki i terapii chorych na nowotwory układu pokarmowego. Zwycięski projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości 175 000 zł od firmy Servier Polska w ramach Grantu Onkologicznego Servier-CARE.

Laureatami trzeciej edycji konkursu zostali badacze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu. Przyznano im grant na realizację projektu pt. „Korzyści kliniczne i dozymetryczne dla pacjentów z miejscowo zaawansowanym rakiem odbytnicy leczonych przy użyciu radioterapii adaptacyjnej”.

„Mimo spektakularnych zmian w systemie finansowania nauki w Polsce nadal brakuje mechanizmu wspierania inicjatyw praktycznych, docierających bezpośrednio do chorych i pozwalających sprawdzić słuszność koncepcji naukowych przed uruchomieniem wieloletnich i wielomilionowych inicjatyw. Grant Servier-CARE przyznawany na projekty onkologiczne w ramach konkursu pod auspicjami PTO i Warsaw Health Innovation Hub jest znakomitym mechanizmem wypełniającym luki w systemie finansowania projektów badawczych i klinicznych w Polsce. Gratulujemy zwycięzcom i czekamy na kolejne projekty oraz ich możliwe kontynuacje w ramach grantów ABM” – prof. Wojciech Fendler, prezes ABM.


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

About Author

Wiadomości Białystok

Wykorzystujemy pliki Cookies.    Polityka prywatności    Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM