23 April 2024
Polityka

MFiPR: Minister Grzegorz Puda: przeznaczymy 180 mln zł na projekt, służący promocji Żywiecczyzny oraz całego Śląska (komunikat)

  • 18 lipca, 2022
  • 4 min read
MFiPR: Minister Grzegorz Puda: przeznaczymy 180 mln zł na projekt, służący promocji Żywiecczyzny oraz całego Śląska (komunikat)

– MFiPR informuje:

Zagospodarowanie Jeziora Żywieckiego i Międzybrodzkiego to jedno z kluczowych przedsięwzięć, które zostaną dofinansowane z programu Fundusze Europejskie dla Śląska i przyczynią się do infrastrukturalnego oraz turystycznego rozwoju tego regionu w najbliższej dekadzie – w obecności premiera Mateusza Morawieckiego podkreślił minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

– W nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 Śląsk otrzyma z unijnego budżetu na politykę spójności rekordowe 5 mld euro, najwięcej spośród wszystkich województw w Polsce. To także największy budżet dla tego regionu od momentu wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej. Pozwoli na zrealizowanie wielu kluczowych dla przyszłego rozwoju tego województwa projektów z obszaru infrastruktury, turystyki i ochrony środowiska – powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

– Jedną z planowanych dla regionu śląskiego inwestycji, która zostanie dofinansowana z funduszy europejskich, jest zagospodarowanie rejonu Jeziora Żywieckiego i Międzybrodzkiego. Jestem przekonany, że ten projekt przyczyni się do zwiększenia popularności i atrakcyjności turystycznej Żywiecczyzny. Z jego efektów skorzystają nie tylko mieszkańcy województwa śląskiego, ale także turyści z pozostałych części kraju oraz z zagranicy – dodał minister Grzegorz Puda.

Inwestycja w rozwój regionu żywieckiego

Projekt partnerski samorządów Aglomeracji Beskidzkiej (powiat żywiecki, gmina Łodygowice i gmina Czernichów) pn. „Zagospodarowanie Jeziora Żywieckiego i Międzybrodzkiego” to jedno z priorytetowych przedsięwzięć o kluczowym znaczeniu dla rozwoju województwa śląskiego, a zwłaszcza dla Żywiecczyzny. Przedsięwzięcie zostanie dofinansowane z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027. Jego szacowana wartość ma wynieść 180 mln zł.

Przedsięwzięcie ma powstawać w latach 2023-2028 i zakłada:

• utworzenie ścieżki rowerowej wokół Jeziora Żywieckiego w formie pętli oraz fragmentu trasy w kierunku Kęt i Oświęcimia, przebiegających nad Jeziorem Międzybrodzkim. Pętla wokół Jeziora Żywieckiego będzie stanowiła centrum sieci tras rowerowych w Subregionie Południowym Województwa Śląskiego, skupiając m.in. trasę krajową nr 17 oraz przygotowywane wcześniej trasy w kierunku Suchej Beskidzkiej, granicy państwa w Korbielowie oraz Oświęcimia.

• budowę przystani dla jachtów i żaglówek (tzw. trzy mariny),

• stworzenie miejsc do wodowania łódek, plaż i bezpiecznych zejść do jeziora,

• budowę ścieżki dla pieszych, w tym kładek widokowych oraz wieży widokowej,

• zwiększenie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie powodziom.

Ważnym elementem w negocjowaniu z Komisją Europejską ostatecznej wersji programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021-2027 było podpisanie Kontraktu Programowego dla Województwa Śląskiego.

Kontrakt programowy dla Województwa Śląskiego

Kontrakt Programowy dla Województwa Śląskiego to kierunki i warunki dofinansowania programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021-2027 oraz przedsięwzięcia priorytetowe. Na ich realizację przeznaczono ponad 5 mld euro. Na tę kwotę składają się:

• środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – blisko 2,1 mld euro,

• środki z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus – ponad 0,8 mld euro,

• środki z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji – ponad 2,1 mld euro.

Kontrakt Programowy dla Województwa Śląskiego zawiera wykaz 41 przedsięwzięć priorytetowych – kluczowych dla rozwoju tego regionu i całego państwa – które zostaną dofinansowane z funduszy europejskich.

Na dofinansowanie projektu w wymiarze terytorialnym w ramach programu Fundusze Europejskie dla Województwa Śląskiego przeznaczone zostanie 1,017 mld euro. Z tej kwoty do Subregionu Południowego Województwa Śląskiego, w tym do Żywiecczyzny, trafi ponad 150 mln euro. To o 45 mln euro więcej niż w poprzedniej perspektywie finansowej (lata 2014-2020).

Związek ZIT Subregionu Południowego został powołany na mocy porozumienia międzygminnego, które zostało zawarte 11 marca 2015 r. przez 41 samorządów. To jeden z czterech tzw. ZIT-ów subregionalnych, który obejmuje powiaty: bielski, cieszyński, żywiecki i miasto Bielsko-Biała oraz gminy: : Bestwina, Buczkowice, Czechowice-Dziedzice, Jasienica, Jaworze, Kozy, Porąbka, Szczyrk, Wilamowice, Wilkowice, Brenna, Chybie, Cieszyn, Dębowiec, Goleszów, Hażlach, Istebna, Skoczów, Strumień, Ustroń, Wisła, Zebrzydowice, Czernichów, Gilowice, Jeleśnia, Koszarawa, Lipowa, Łękawica, Łodygowice, Milówka, Radziechowy-Wieprz, Rajcza, Ślemień, Świnna, Ujsoły, Węgierska Górka, Żywiec.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)

kom/ pif/


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

About Author

Wiadomości Białystok

Wykorzystujemy pliki Cookies.    Polityka prywatności    Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM