30 May 2024
Polityka

Prawo.pl: nagrody i bonusy zachęcają mieszkańców do rozliczania PIT

  • 18 stycznia, 2023
  • 3 min read
Prawo.pl: nagrody i bonusy zachęcają mieszkańców do rozliczania PIT

Zerowy PIT dla osób poniżej 26. roku życia, obniżenie stawki PIT z 18 proc. do 17 proc., program „Polski Ład” i zmiana stawki PIT z 17 proc. na 12 proc. – przeprowadzone reformy podatkowe zmniejszają wpływy własne samorządów. Jak wskazuje Prawo.pl miasta i gminy intensyfikują więc działania, aby pozyskać jak najwięcej podatników. Jednak zdaniem części samorządów ubytki w budżecie, spowodowane zmianami ustawowymi w PIT, przewyższają proponowane przez rząd rekompensaty.

W Warszawie mieszka ponad 2 mln osób, z czego tylko niecałe 1,5 mln rozlicza swój PIT w stolicy. „Karta warszawiaka” oferująca zniżki i przywileje tym, którzy płacą podatek PIT w stolicy już nie wystarcza. Miasto startuje więc z loterią „Płać PIT w Warszawie”.

Prawo.pl informuje, że aby wziąć udział w loterii, nie trzeba być w Warszawie zameldowanym, wystarczy wskazać miasto stołeczne Warszawa jako miejsce zamieszkania w deklaracji podatkowej PIT za 2022 rok oraz najpóźniej do 31 maja wypełnić formularz zgłoszeniowy. Wśród uczestników rozlosowany zostanie samochód hybrydowy, rowery elektryczne, smartwatche i inne nagrody.

Na loterie miasta i gminy wydają różne środki. W Łodzi w 2022 r pula nagród wyniosła 168 tys. zł, w Rzeszowie 81,7 tys. zł, w Gdyni – 75,5 tys. zł. Licząca zaledwie 18 tys. mieszkańców podlaska gmina Wasilków na nagrody wydała aż 97,3 tys. zł, a gmina Piekoszów, gdzie w losowaniu wzięło udział 400 podatników – 20 tys. zł.

Loterie przynoszą samorządom wymierne korzyści. Koszty loterii przeprowadzonej w 2022 r. w Lublinie wyniosły 170 tys. zł, z czego 100 tys. to nagrody. Do loterii zgłosiło się 8 310 osób, w tym 635 rozliczyło PIT w Lublinie po raz pierwszy. Dzięki temu do budżetu miasta trafiło dodatkowe 1,6 mln zł.

Prawo.pl podaje, że w tym roku trudniejsza sytuacja finansowa samorządów związana ze zmianami w systemie podatkowym sprawiła, że część z nich rezygnuje z organizowania loterii. Np. loteria „Mieszkasz i rozliczasz PIT w Tarnowskich Górach” zakończyła się po dwóch edycjach, gdzie w ostatniej edycji w 2022 r. uczestniczyło 1485 podatników. Z loterii zrezygnował również Rzeszów.

Loterie nie są jedyną formą zachęty. We Wrocławiu od 2019 r. funkcjonuje program „Nasz Wrocław”, z którego korzysta ponad 250 tys. mieszkańców rozliczających PIT we wrocławskim US. Natomiast dla podatników zameldowanych we Wrocławiu jest program „Nasz Wrocław MAX”, dzięki któremu w skali roku podatnik może zaoszczędzić nawet 2500 zł.

Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/samorzad/loterie-podatkowe-w-miastach-i-gminach,519347.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

About Author

Wiadomości Białystok

Wykorzystujemy pliki Cookies.    Polityka prywatności    Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM