21 November 2024
Kultura i ludzie

Instytut Książki przygotował zbiór reportaży o bibliotekach zmodernizowanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

  • 21 lutego, 2023
  • 4 min read
Instytut Książki przygotował zbiór reportaży o bibliotekach zmodernizowanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Na „Dobre miejsca. Reporterska podróż po bibliotekach” złożyło się 7 reportaży z bibliotek, które zmieniły się dzięki „Infrastrukturze bibliotek”, czyli działaniom realizowanym w ramach obu edycji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Reporterzy odwiedzili 7 bibliotek, które mądrze i z wyobraźnią skorzystały z dofinansowania w ramach „Infrastruktury bibliotek”. Dzięki temu stworzone zostały miejsca najbardziej potrzebne lokalnym społecznościom, które przy okazji potrafią zadziwić przyjezdnych.

Stworzona przez Instytut Książki publikacja prezentuje biblioteki w gminie Stary Sącz, w Supraślu, Tarnogrodzie, Bieczu, Redzikowie (gm. Słupsk), Grodzisku Mazowieckim, Pobiedziskach i Jarocinie. Każda z nich jest inna i za każdą kryją się historie, które warto poznać. Autorzy reportaży uważnie wysłuchali nie tylko pracowników bibliotek, ale także osoby odwiedzające biblioteki na co dzień. Porozmawiali zarówno z czytelnikami, którzy od lat poszukiwali w swoich bibliotekach spotkań z książką, jak i z nowymi użytkownikami, których niejednokrotnie przyciągnęły imponujące przestrzenie biblioteczne – aż skrzące się od pomysłów na animację lokalnego życia kulturalnego.

Zbiór jest skierowany przede wszystkim do bibliotekarzy i bibliotekarek, a zatem potencjalnych wnioskodawców „Infrastruktury bibliotek” oraz do przedstawicieli władzy samorządowej, którzy myślą o inwestycji w infrastrukturę biblioteczną w swoich gminach. Opisane biblioteki mogą stanowić inspirujące przykłady, które wskazują kierunek przyszłym beneficjentom „Infrastruktury bibliotek” – to bez wyjątku miejsca tętniące życiem, centra kulturalne i społeczne. To także architektoniczne perełki – nowocześnie zaprojektowane, uwzględniające kontekst miejsca i ergonomicznie wyposażone.

Autorami tekstów są doświadczeni polscy reporterzy i reporterki. Znaleźli się wśród nich m.in. Magdalena Okraska (współpracująca z pismem „Nowy Obywatel” autorka reportaży książkowych „Nie ma i nie będzie” oraz „Ziemia jałowa. Opowieść o Zagłębiu”), Wojciech Mucha (autor książek „Miasto noży” i „Krew i ziemia”, były redaktor naczelny „Dziennika Polskiego” i „Gazety Krakowskiej”) czy Katarzyna Kachel (znana przede wszystkim z łamów „Dziennika Polskiego”).

Poza reportażami w publikacji znalazły się znakomite zdjęcia Szymona Gruchalskiego, czyli fotoreportera, który w portfolio ma największe imprezy sportowe na świecie, m.in. Tour de France. Taki wybór to nie przypadek – fotograf z takim, a nie innym doświadczeniem potrafił znakomicie uchwycić życie i ruch, którymi przepełnione są ukazane w publikacji nowoczesne biblioteki.

Publikacja dostępna jest bezpłatnie w wersji elektronicznej na stronie internetowej Instytutu Książki: www.instytutksiazki.pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0) to wieloletni program rządowy na lata 2021-2025, w ramach którego środki w wysokości ponad miliarda złotych (60% – budżet państwa, 40% – wkład własny beneficjentów) są przeznaczane na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych – z uwagi na skalę oddziaływania i budżet – programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest wsparcie, promocja i rozwój czytelnictwa w Polsce, kształtowanie postaw proczytelniczych, zwiększanie dostępu do wszelkich formatów książek, wzmacnianie kompetencji posługiwania się językiem ojczystym oraz roli bibliotek publicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego i centrów dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, zarządzane przez Instytut Książki, Bibliotekę Narodową, Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. W ramach NPRCz 2.0 m.in. blisko pół miliarda złotych trafi na rynek wydawniczy (zakup nowości książkowych dla bibliotek), a kolejnych kilkaset milionów zostanie przeznaczonych na modernizację i budowę bibliotek.

Częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest Priorytet 2 i realizowany w jego ramach Kierunek interwencji 2.1. „Infrastruktura bibliotek 2021-2025”, który jest kontynuacją oraz rozwinięciem Priorytetu „Biblioteka+. Infrastruktura bibliotek” realizowanego w latach 2011-2015 oraz Priorytetu 2 NPRCz z lat 2016-2020.

Źródło informacji: Instytut Książki

 


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

About Author

Wiadomości Białystok

Wykorzystujemy pliki Cookies.    Polityka prywatności    Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM