30 May 2024
Gospodarka i Biznes

MF: Służby zlikwidowały nielegalną fabrykę papierosów. 10 osób zatrzymanych (komunikat)

  • 5 marca, 2023
  • 2 min read
MF: Służby zlikwidowały nielegalną fabrykę papierosów. 10 osób zatrzymanych (komunikat)

– Ministerstwo Finansów informuje:

Podlaska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS), policjanci z Zarządu w Białymstoku Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) i Prokuratura Okręgowa w Lublinie zlikwidowały nielegalną fabrykę papierosów w pow. radomskim. Członkowie międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej zajmowali się nielegalną produkcją wyrobów tytoniowych, a następnie wprowadzali je do obrotu. Funkcjonariusze zabezpieczyli dwie linie technologiczne do rozdrabniania tytoniu, produkcji i pakowania papierosów, blisko 105 tys. papierosów i prawie 23 ton tytoniu. Podczas akcji zatrzymano 10 osób, którym przedstawiono 30 zarzutów.

Nielegalna fabryka papierosów

W przeszukanych budynkach funkcjonariusze znaleźli kompletną linię technologiczną, m.in. krajalnię tytoniu, maszyny do produkcji papierosów, do paczkowania i foliowania, a także drugą, zdemontowaną linię do produkcji papierosów.

Wartość zabezpieczonych maszyn wyceniono na ponad 570 tys. euro.

Blisko 105 tys. papierosów i prawie 23 ton tytoniu

Funkcjonariusze przejęli blisko 105 tys. szt. papierosów, prawie 6,5 tony krajanki tytoniowej, ponad 16 ton liści tytoniu oraz kilkadziesiąt pudełek z kartonowymi opakowaniami ze znakami znanej marki tytoniowej.

Do przetransportowania zabezpieczonego towaru i maszyn do magazynów KAS, potrzebne było aż 10 samochodów ciężarowych.

Według śledczych fabryka mogła wyprodukować blisko 30 mln szt. papierosów. Straty Skarbu Państwa z tytułu nieopłacenia podatku akcyzowego i VAT, w przypadku wprowadzenia gotowego wyrobu na rynek wyniosłyby ok. 53 mln zł.

Zatrzymano 10 osób

Funkcjonariusze zatrzymali 10 osób. W Prokuraturze Okręgowej w Lublinie przedstawiono im 30 zarzutów, w tym udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie objął tymczasowym aresztem 6 zatrzymanych.

Śledztwo prowadzi podlaska KAS i CBŚP w Białymstoku, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ aop/ mmu/


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

About Author

Wiadomości Białystok

Wykorzystujemy pliki Cookies.    Polityka prywatności    Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM