23 April 2024
Polityka

Zyski z wymiany oświetlenia miast i gmin: od bezpieczeństwa do oszczędności

  • 29 marca, 2023
  • 7 min read
Zyski z wymiany oświetlenia miast i gmin: od bezpieczeństwa do oszczędności

Inteligentne systemy zarządzania oświetleniem w połączeniu z technologią LED to nowoczesne rozwiązanie, które może pomóc miastom i gminom obniżyć wydatki związane z oświetleniem, zmniejszając zużycie energii nawet o 70-80%. Przejście na tę innowacyjną technologię daje szansę na zachowanie bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców, bez konieczności wyłączania oświetlenia w celu obniżenia kosztów.

Samorządy odczuwają skutki wzrostu cen prądu. Stąd też władze Ostrowa Wielkopolskiego wdrożyły inicjatywę wyłączenia latarni między północą a piątą rano, co ma pozwolić zredukować o blisko 40 proc. koszty oświetlenia. Suwałki, Sandomierz i Myślenice podążyły śladem Ostrowa Wielkopolskiego, chcąc zminimalizować koszty wynikające z podwyżek cen prądu, szacowanych przez Związek Miast Polskich nawet na 5 mld zł.

„Słabe oświetlenie lub jego brak niesie ze sobą szereg skutków – od pogorszenia bezpieczeństwa drogowego po wzrost przestępczości. Dochodzi do sytuacji, w której zyskujemy w jednym obszarze, ale tracimy w drugim. Wyjściem z tej sytuacji jest modernizacja miejskiego oświetlenia i przejście na rozwiązania oparte o technologię LED, co pozwoli na obniżenie kosztów nawet o 85% i dodatkowo poprawi znacząco aspekt wizualny naszych miejskich czy gminnych aglomeracji, bez wpływu na bezpieczeństwo” – wyjaśnia Paweł Boryś, ekspert TRILUX Polska.

Polscy włodarze większych miast mają na uwadze modernizację oświetlenia. Warszawa jest już połowę drogi do zakończenia prac, a w Krakowie wymieniono 1/3 starych opraw. Inwestycja w modernizację oświetlenia jest planowana również w mniejszych miastach.

Oprócz oszczędności energii i zmniejszania zanieczyszczenia, nowy oświetlenie ma szereg innych zalet. 

Nowe oświetlenie to nie tylko oszczędności energii i mniejsze zanieczyszczenia, ale także szereg innych korzyści. Wśród nich wymienia się wzrost bezpieczeństwa na drodze, poprawę jakości światła i zwiększenie estetyki otoczenia.

„Prócz przesłanek czysto ekonomicznych, za modernizacją oświetlenia i przejściem na rozwiązania LED przemawiają także kwestie techniczne. W roku 2023 rozwiązania LED oferują już skuteczność ponad 180 lm/W – dwukrotnie większą niż technologia fluorescencyjna – zachowując wysoki współczynnik oddawania barw, niski poziom olśnienia i pełną sprawność na poziomie 10-15 lat. Oświetlenie LED ma także zdecydowanie dłuższą trwałość od przestarzałych źródeł wyładowczych” – zwraca uwagę Paweł Boryś.

Pierwszym krokiem do zmodernizowania oświetlenia publicznego jest zastosowanie technologii LED. LED jest bardziej energooszczędnym rozwiązaniem w porównaniu do tradycyjnych źródeł światła, co oznacza niższe rachunki za energię i krótszy czas zwrotu z inwestycji.

LED-y mogą również poprawić jakość oświetlenia, dając więcej światła przy mniejszym zużyciu energii. Oznacza to, że samorządy mogą zmniejszyć liczbę włączonych źródeł światła, aby otrzymać taki sam poziom oświetlenia.

LED-y są również łatwe w utrzymaniu, dlatego samorządy mogą zaoszczędzić na kosztach serwisowych. Ponadto LED-y są znacznie trwalsze niż tradycyjne źródła światła, co oznacza, że wymiana nie będzie konieczna tak często.

Samorządy mogą wykorzystać technologię LED do osiągnięcia unijnych celów oświetleniowych i ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. Nowoczesne oświetlenie LED może przyczynić się do długoterminowych korzyści finansowych, a także do poprawy jakości życia.

Samorządy powinny skorzystać z tej okazji i zainwestować w technologię LED, aby zapewnić trwałe i bardziej efektywne oświetlenie publiczne. Technologia LED oferuje wiele korzyści w zakresie oszczędności energii, jakości światła i wytrzymałości, co pozwala samorządom osiągnąć cel unijny o oświetleniu.

Samorządy powinny czerpać korzyści z technologii LED, aby lepiej wykorzystać swoje zasoby i uzyskać większy poziom wydajności energetycznej. LED-y są również środowiskowo i finansowo przyjazne, zapewniając długoterminowe oszczędności w kosztach energii i utrzymania.

Dzięki LED-om samorządy mogą lepiej zarządzać swoimi zasobami i zapewnić lepsze oświetlenie publiczne, które skutecznie pomoże w osiągnięciu unijnych celów.

LED-y są wydajnym i szybkim sposobem na uzyskanie wszystkich korzyści wynikających z unijnych celów oświetleniowych. Samorządy powinny zainwestować w tę technologię, aby zapewnić sobie i swoim mieszkańcom wydajne i wysokiej jakości oświetlenie publiczne.

Samorządy powinny wykorzystać technologię LED, aby skutecznie osiągnąć unijne cele oświetleniowe. LED-y oferują mnóstwo korzyści, takich jak niższe rachunki za energię, wyższa jakość światła i trwałość, a także oszczędności w kosztach serwisowych.

Zastosowanie technologii LED jest kluczem do osiągnięcia celów unijnych w zakresie oświetlenia. Samorządy powinny zdecydowanie zainwestować w technologię LED, aby uzyskać wszystkie korzyści wynikające z osiągnięcia unijnych celów oświetleniowych.

LED-y stanowią skuteczne i wszechstronne rozwiązanie dla samorządów, które pozwala zarówno zmniejszyć koszty energii, jak i zapewnić lepsze oświetlenie publiczne. Przejście na LED-y oznacza znaczące oszczędności dla samorządów, a także wyraźną poprawę jakości oświetlenia publicznego.

Środowiskowe przesłanki oraz dyrektywy unijne, które określają zerowe emisje netto są ważnym elementem w osiągnięciu celów klimatycznych Unii Europejskiej na rok 2030. Im mniejsze zużycie energii, tym mniejsza emisja CO2. Dlatego też energooszczędne rozwiązania w zakresie oświetlenia mogą przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o 40 procent.

„Dzięki połączeniu opraw w sieć i zintegrowaniu ich z pełniącymi różne funkcje sensorami, otrzymujemy możliwość pełnego zarządzania >>światłem<>korytarz świetlny<<. Zapewnia to maksymalne bezpieczeństwo przy minimalnym zużyciu energii” – wyjaśnia Paweł Boryś, ekspert TRILUX Polska.

Inteligentne oświetlenie miejskie może przynieść wiele korzyści dla miasta, w tym znaczne oszczędności w kosztach eksploatacji, bezpiecznejsze i bardziej przyjazne środowisko, a nawet podniesienie jakości życia mieszkańców miasta. Dzięki światłu na żądanie, oświetlenie ulic może być dostosowane do rzeczywistych potrzeb, co zapewni wyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu dla mieszkańców.

Oświetlenie na żądanie jest więc skuteczną metodą zarządzania oświetleniem, która łączy w sobie wysoką wydajność, bezpieczeństwo i oszczędność. Wdrożenie tego rozwiązania może przyczynić się do zmniejszenia kosztów utrzymania miejskiego oświetlenia, a także poprawić bezpieczeństwo i wsparcie środowiska.

Inteligentne oświetlenie miejskie to dzisiaj konieczność. Wdrożenie systemu oświetlenia na żądanie pozwala na znaczną redukcję zużycia energii, a co za tym idzie – zmniejszenie zużycia energii i oszczędności w budżecie miasta. System ten jest prosty w wdrożeniu i wygodny w użytkowaniu, pozwalając na elastyczne i skalowalne dostosowywanie się do warunków panujących w danym miejscu.

Dzięki inteligentnemu systemowi oświetlenia miasto może zaoszczędzić wiele pieniędzy i zasobów, zwiększyć bezpieczeństwo i komfort mieszkańców, a także stworzyć bardziej przyjazne dla środowiska otoczenie. To pokazuje, że oświetlenie na żądanie to skuteczne rozwiązanie dla samorządów, które pragną poprawić jakość życia mieszkańców i oszczędzić w budżecie.

Korzystanie z źródeł LED i technologii inteligentnych pozwala gminom tworzyć efektywne sieci oświetleniowe, które zapewniają mieszkańcom bezpieczeństwo i wygodę, wraz z niższym zużyciem energii i niższymi kosztami eksploatacji. Dzięki tym rozwiązaniom można optymalizować budżet i osiągnąć efektywność energetyczną bez konieczności dokonywania kompromisów.


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

About Author

Wiadomości Białystok

Wykorzystujemy pliki Cookies.    Polityka prywatności    Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM