30 May 2024
Polityka

Dobczyn – nowe miejsce na mapie podróży!

  • 24 marca, 2023
  • 3 min read
Dobczyn – nowe miejsce na mapie podróży!

Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło otwarcie nowego dworca w Dobczynie w województwie mazowieckim dla podróżnych 24 marca 2023 r. Jest to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Dzięki temu rozwiązaniu mieszkańcy powiatu wołomińskiego uzyskali dostęp do nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury kolejowej, a także komfort podróży do Warszawy i Białegostoku. Budynek dworca został zrealizowany w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego. Jest to efekt Programu Inwestycji Dworcowych, w ramach którego rząd przeznaczy do końca 2023 r. ponad 3 mld zł na modernizację blisko 200 dworców.

Nowy dworzec w Dobczynie jest doskonałym przykładem ekologicznej i bezpiecznej infrastruktury kolejowej. Może stać się wizytówką powiatu wołomińskiego i ułatwić podróżowanie koleją na szlaku Rail Baltica. Jest to możliwe dzięki ogromnym nakładom finansowym z Programu Inwestycji Dworcowych oraz zaangażowaniu Ministerstwa Infrastruktury.

Dworzec w Dobczynie doskonale wpisuje się w obecne trendy architektoniczne, oferując minimalistyczny, funkcjonalny i nowoczesny design. Centralną częścią obiektu jest wieża zegarowa, a przestrzeń dla podróżnych, czyli hol poczekalni, wyposażona została w ławki, gabloty, tablice informacyjne, system informacji głosowej, zegar i klimatyzację. Tuż obok znajdują się toalety, a pod zadaszeniem stojaki rowerowe oraz stacja naprawy jednośladów. Dodatkowo, w ramach obiektu można wynająć lokal.

Dworzec w Dobczynie jest przyjazny osobom z niepełnosprawnościami. Został wyposażony w wiele udogodnień, w tym w oznakowanie w alfabecie Braille’a, ścieżki zaprojektowane specjalnie dla osób niewidomych i niedowidzących, mapy dotykowe oraz toalety przystosowane dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Dworzec w Dobczynie to inwestycja, która łączy bezpieczeństwo z dbałością o środowisko. Na jego dachu zostały powieszone 12 paneli fotowoltaicznych, które dostarczają około 2700 kWh zielonej energii w ciągu roku. Z kolei zastosowana pompa ciepła zapewnia odpowiednie temperatury wewnątrz budynku. Oświetlenie zrealizowano w energooszczędnej technologii LED. Poza tym, w obiekcie zamontowano system inteligentnego zarządzania, który monitoruje wszelkie instalacje i urządzenia, a także optymalizuje zużycie energii, ciepła i wody. System ten także nadzoruje działanie nowoczesnych systemów bezpieczeństwa, w tym monitoringu i kontroli dostępu.

Zrealizowano projekt inwestycji, w skład którego weszła nowa droga dojazdowa do dworca, chodniki oraz sześć miejsc parkingowych, w tym jedno wygodne miejsce dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Ażurowe kostki betonowe, z których wykonano miejsca parkingowe, zwiększyły powierzchnię biologicznie czynną. Na terenach wokół dworca zamontowano także elementy małej architektury (ławki, kosze na śmieci, nowe oświetlenie), a także pomyślnie zagospodarowano istniejącą zieleń.

Ponad 5,5 mln złotych pochłonęła budowa nowego dworca w Dobczynie.

PAP SA publikuje komunikaty bez wprowadzania do nich zmian, przyjmując ich treść zgodnie z dostarczoną przez nadawcę. Osoba przekazująca komunikat zobowiązana jest do przestrzegania wymogów ustawy prawo prasowe, w szczególności art. 42 ust. 2. (PAP)


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

About Author

Wiadomości Białystok

Wykorzystujemy pliki Cookies.    Polityka prywatności    Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM