30 May 2024
Nauka i technika

Hydrosfera – kluczowa część naszego życia, o której często zapominamy

  • 11 lipca, 2023
  • 2 min read
Hydrosfera – kluczowa część naszego życia, o której często zapominamy

Prof. dr hab. Andrzej Górniak z Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) postuluje powołanie na Podlasiu regionalnej Akademii Wody oraz stacji monitoringu wodnego pływającej całorocznie na jeziorze Wigry.

„Społeczeństwo – poprzez rozwój nauki – musi być dobrze poinformowane, aby poprawnie rozumiało otaczające nas środowisko i podejmowało racjonalne decyzje gospodarcze; wiedziało, jakie rozwiązania stosować, aby istnienie cywilizacji było niezagrożone” – powiedział w rozmowie z PAP i serwisem Nauka w Polsce prof. Andrzej Górniak, kierownik Zakładu Hydrobiologii i Katedry Ekologii Wód Wydziału Biologii UwB, uzasadniając pomysł utworzenia regionalnej Akademii Wody na białostockiej uczelni.

„To są oczekiwania ludzi młodych, co widzimy i słyszymy podczas licznych wystąpień publicznych i wszelkich protestów klimatycznych i proekologicznych” – dodał.

Aby zapobiec problemom związanym z obiegiem wody, ważne jest, aby społeczeństwo było świadome różnych aspektów tego procesu. Wiedza ta może być przekazywana poprzez edukację, która pozwoli ludziom rozumieć, jak ich codzienne aktywności mogą wpływać na środowisko.

Nauka ma również ważne zadanie wskazywania zrównoważonych rozwiązań, które zapewnią przyszłym pokoleniom możliwości rozwoju bez uszczerbku dla środowiska.

Profesor Gorniak mówi, że ważne jest, aby każdy z nas rozumiał rolę i znaczenie obiegu wody w naszym życiu. Aby to osiągnąć, musimy z dbałością i szacunkiem podchodzić do wszelkich działań związanych z wodą.

Nauka może pomóc społeczeństwu w uczeniu się, jak wykorzystywać wodę i jak chronić jej zasoby dla przyszłych generacji.

Ważne jest, abyśmy wszyscy mieli świadomość znaczenia wody dla naszego dobrostanu i przyszłości naszej planety.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

About Author

Wiadomości Białystok

Wykorzystujemy pliki Cookies.    Polityka prywatności    Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM