20 May 2024
Polityka

znego „Nowe światło na Podlasiu: 13 mln zł na modernizację oświetlenia ulicznego

  • 18 lipca, 2023
  • 2 min read
znego

„Nowe światło na Podlasiu: 13 mln zł na modernizację oświetlenia ulicznego

Podlaskie samorządy będą mogły przeznaczyć blisko 13 mln zł na inwestycje mające na celu wymianę przestarzałego oświetlenia ulicznego. W ramach projektu wykorzystywany będzie również nowoczesny system zarządzania oświetleniem, który pozwoli na wygodne i efektywne włączanie i wyłączanie światła, a także wymianę oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego w obiektach użyteczności publicznej.

13 podmiotów skorzystało z dotacji przyznanych przez zarząd województwa z funduszy europejskich. Środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Podlaskiego, który zakończy się w 2020 roku.

„Takie oświetlenie posiada znacznie dłuższą żywotność i jest bezpieczne dla środowiska. Zrealizowane z dotacjami unijnymi projekty pozwolą wygenerować oszczędności w samorządowych budżetach, które będą mogły być przeznaczone na inne cele” – powiedział marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Gmina miejska Hajnówka otrzyma dofinansowanie w wysokości blisko 580 tys. zł na przedsięwzięcie, które obejmie siedem obiektów użyteczności publicznej. Łączny koszt wymiany oświetlenia wewnątrz oraz na zewnątrz budynków wyniesie blisko 790 tys. zł. Nowe źródła światła będą energooszczędne – wewnątrz zastosowane zostaną oświetlenia typu LED, a na zewnątrz hybrydowe, łączące panele słoneczne z LED-ami.

Gmina Suchowola inwestuje w inteligentny system sterowania mocą ponad 500 szt. opraw oświetleniowych typu LED, które zostaną zainstalowane na terenie miasta. Dzięki temu zużycie energii elektrycznej w gminie spadnie o ponad 40%, co pozwoli zaoszczędzić ponad 450 tys. zł. Z tej kwoty, 300 tys. zł pochodzić będzie z dotacji.


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

About Author

Wiadomości Białystok

Wykorzystujemy pliki Cookies.    Polityka prywatności    Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM