18 June 2024
Artykuły Partnerskie

Zakładanie ogrodu od podstaw – przygotuj się na sezon z własnym ogrodem!

  • 13 grudnia, 2023
  • 3 min read
Zakładanie ogrodu od podstaw – przygotuj się na sezon z własnym ogrodem!

Każdy właściciel domu marzy o swoim kawałku zieleni, o miejscu, gdzie można odpocząć od codziennego zgiełku, delektując się pięknem natury. Własny ogród może być takim rajem, ale aby go stworzyć, potrzeba planu i pracy. Kiedy więc warto rozpocząć projektowanie i zakładanie ogrodów, aby cieszyć się nimi na wiosnę?

Kiedy rozpocząć projekt, a kiedy zakładać ogród?

Projekt ogrodu a jego realizacja to dwie różne kwestie. Projektowanie ogrodu zazwyczaj najlepiej rozpocząć jesienią lub zimą. To idealny okres na planowanie, wybieranie roślin, układanie schematów i rozważanie różnych koncepcji. Można wtedy spokojnie przeanalizować potrzeby roślin, lokalizację elementów ogrodu i budżet, który będzie potrzebny do jego wykonania. Natomiast sama realizacja, czyli zakładanie ogrodu od podstaw, najlepiej przeprowadzić wiosną. Wtedy gleba jest już rozgrzana, rośliny budzą się do życia, a warunki pogodowe są bardziej sprzyjające. Dzięki takiemu podziałowi można osiągnąć najlepsze efekty i cieszyć się pięknym ogrodem przez wiele sezonów.

Okres jesienno-zimowy – idealny czas na planowanie

Pierwszym krokiem w procesie zakładania ogrodu jest stworzenie odpowiedniego projektu. Projekt ogrodu to plan, który pomoże Ci określić, jak będzie wyglądał Twój wymarzony ogród. Powinien uwzględniać rozkład roślin, elementy dekoracyjne, ścieżki, taras, czy oświetlenie. Projektowanie ogrodu to proces, który może potrwać od 2 do 4 miesięcy, w zależności od jego skomplikowania, jednak właściwy projekt to podstawa całego przedsięwzięcia, więc nie warto go przyspieszać.

Kiedy już masz gotowy projekt ogrodu, nadszedł czas na znalezienie odpowiedniego specjalisty od zakładania ogrodów w Białymstoku. Dobra firma może być zarezerwowana na kilka miesięcy do przodu, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, kiedy to wielu właścicieli domów decyduje się na metamorfozy swojego ogrodu. Aby mieć pewność, że wykonawca będzie dostępny w odpowiednim terminie, zacznij poszukiwania co najmniej 3 miesiące przed planowaną realizacją projektu. Wykonawca musi mieć czas na wizytę na działce, wycenę prac i przedstawienie Ci szczegółowej umowy. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego stresu i opóźnień.

Istotnym etapem w procesie zakładania ogrodu jest dokładny dobór odpowiednich materiałów. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na samodzielne zakupienie materiałów, czy też powierzasz to zadanie wykonawcy, musisz uwzględnić fakt, że niektóre z nich mogą wymagać dłuższego czasu oczekiwania. A nie ma nic gorszego niż opóźnienia w realizacji projektu z powodu braku niezbędnych produktów. Dlatego warto rozpocząć ich poszukiwania w tym samym czasie, co poszukiwania wykonawcy, czyli około 3 miesiące przed zakładaniem ogrodu.

Zakładanie ogrodów Białystok – skorzystaj z pomocy projektantów

Aby zdążyć z realizacją projektu ogrodu na wiosnę, warto rozpocząć prace najpóźniej we wrześniu lub październiku. To okres, kiedy można skoncentrować się na tworzeniu projektu, wyborze odpowiedniego wykonawcy oraz zaopatrzeniu się w niezbędne materiały.

Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy przy zakładaniu ogrodu, firma ACER Ogrody jest gotowa służyć swoją wiedzą i doświadczeniem. Nie czekaj, zacznij planować już teraz, a wiosną Twoje marzenie o własnym ogrodzie stanie się rzeczywistością

About Author

Wiadomości Białystok

Wykorzystujemy pliki Cookies.    Polityka prywatności    Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM