16 July 2024
Gospodarka i Biznes

Inwestujesz? Daj sobie czas. Sprawdzaj, czytaj, pytaj

  • 15 marca, 2024
  • 4 min read
Inwestujesz? Daj sobie czas. Sprawdzaj, czytaj, pytaj

Z okazji Światowego Dnia Konsumenta, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpoczyna kampanię społeczną, ostrzegając przed oszustwami inwestycyjnymi. Oszuści wykorzystują fałszywe wizerunki znanych osób, aby nadać wiarygodności swoim oszustwom.

Każdy z nas może zostać oszukanym przez cyberprzestępców poprzez kuszące reklamy inwestycji bez ryzyka w różnego rodzaju aktywa. Wykorzystanie znanych i lubianych twarzy w fałszywych reklamach sprawia, że są one bardziej wiarygodne. Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ostrzega przed ryzykiem inwestowania w tego typu oferty. Zanim zainwestujesz, daj sobie czas na sprawdzenie, czytanie i zadawanie pytań.

„To bardzo ważne, aby jak najszerzej informować i ostrzegać konsumentów przed fałszywymi inwestycjami. Cyberoszuści nie ustępują – w zależności od trendów, tworzą nowe sposoby wyłudzania środków finansowych, doskonalą chwyty socjotechnicze i pułapki. Podszywają się pod znane osoby czy też duże i cenione firmy. I niezmiennie – obiecują szybki, łatwy i wysoki zysk. Uważajmy. Te oszustwa mogą prowadzić do utraty oszczędności życia” – apeluje prezes UOKiK, Tomasz Chróstny.

Spoty UOKiK koncentrują się na promowanych inwestycjach w Internecie, które nielegalnie wykorzystują wizerunek znanych osób ze świata kultury, sportu, rozrywki, przedsiębiorstw i marek. Sztuczna inteligencja jest wykorzystywana do kreowania realistycznych scenariuszy, których celem jest wyłudzenie pieniędzy poprzez oszustwa, takie jak pozyskiwanie danych osobowych lub nakłanianie do dokonywania przelewów.

Jak się bronić?

Aby ustrzec się przed oszustwami związanymi z inwestycjami wykorzystującymi wizerunek znanych osób i marek, należy zachować ostrożność w Internecie. Nigdy nie udostępniaj swoich danych osobowych ani nie podejmuj szybkich decyzji finansowych na podstawie reklam lub wiadomości otrzymanych w sieci. Zawsze sprawdzaj wiarygodność inwestycji i konsultuj się z profesjonalistami, zanim podejmiesz jakiekolwiek działania.

Reakcja UOKiK

UOKiK podejmuje działania mające na celu zwalczanie nielegalnych praktyk związanych z inwestycjami wykorzystującymi wizerunek znanych osób i marek. Organ ten ostrzega przed oszustwami finansowymi w Internecie i informuje społeczeństwo o metodach obrony przed nimi. UOKiK podejmuje również działania prawne wobec osób i firm, które dopuszczają się oszustw w celu ochrony konsumentów i uczciwych podmiotów gospodarczych.

Oszustwo na znaną osobę

Oszustwo na inwestycje

Kampania edukacyjna prezesa UOKiK ma na celu zwiększenie świadomości i bezpieczeństwa konsumentów. Spoty będą emitowane nieodpłatnie przez media publiczne i nadawców komercyjnych zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów.

Nasze programy można oglądać lub słuchać w różnych mediach, takich jak Telewizja Polska, Comedy Central, MTV, TV Trwam, Polskie Radio, Polskie Radio Lublin, Polskie Radio Białystok, Polskie Radio Zachód, Radio ESKA, ESKA 2, VOX, Radio Zet, Multikino oraz Wirtualna Polska.

Dołącz do inicjatywy UOKiK

UOKiK zachęca media, instytucje i organizacje do współpracy w walce z oszustwami inwestycyjnymi online, które według Raportu IOCTA Europolu są jednym z najszybciej rozwijających się rodzajów cyberprzestępstw, generującym milionowe straty i dotyczącym tysięcy ofiar.

„15 marca obchodzimy Światowy Dzień Konsumenta, a rok 2024 jest Rokiem Edukacji Ekonomicznej. Tym bardziej zachęcam do wspólnego ostrzegania przed oszustwami. Bardzo dziękuję tym, którzy już bezpłatnie włączyli się w naszą kampanię. Wszyscy jesteśmy konsumentami. Zadbajmy razem o nasze finansowe bezpieczeństwo – fundament ekonomicznego dobrobytu” – mówi prezes UOKiK, Tomasz Chróstny.

UOKiK przygotował różne formaty dwóch 30-sekundowych spotów oraz grafik, które są dostępne do pobrania i udostępnienia na stronie internetowej https://uokik.gov.pl/kampanie-spoleczne. Możesz je wykorzystać w telewizji, radiu, portalach, mediach społecznościowych oraz na ekranach LCD.

Według najnowszego raportu Internet Organised Crime Threat Assessment (IOCTA) 2023 opublikowanego przez Europol, zagrożenia związane z przestępczością internetową nadal stanowią poważne wyzwanie. Raport dostępny pod adresem: https://www.europol.europa.eu/publications-events/main-reports/iocta-report


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

About Author

Wiadomości Białystok

Wykorzystujemy pliki Cookies.    Polityka prywatności    Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM