21 July 2024
Zdrowie

Zalecenia ekspertów: samorządy w walce z kleszczowym zapaleniem mózgu

  • 24 czerwca, 2024
  • 5 min read
Zalecenia ekspertów: samorządy w walce z kleszczowym zapaleniem mózgu

Rosnąca liczba przypadków kleszczowego zapalenia mózgu (KZM) wymaga intensywnych działań profilaktycznych. Eksperci apelują o zwiększenie świadomości społecznej i promowanie szczepień ochronnych jako skutecznej metody zapobiegania tej groźnej chorobie. W okresie wakacji i jesieni kleszcze są szczególnie aktywne, co zwiększa ryzyko zakażenia. Działania jednostek samorządu terytorialnego na rzecz edukacji i profilaktyki również mają znaczenie.

Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) stanowi coraz większe zagrożenie dla zdrowia publicznego w Polsce, z odnotowaniem 445 przypadków w 2022 roku i wzrostem do 659 w 2023 roku. Eksperci zauważają, że kleszcze przenoszące wirus KZM są obecne na terenie całego kraju przez większą część roku, co oznacza, że każdy mieszkaniec jest narażony na to schorzenie.

Dr inż. Anna Wierzbicka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu podkreśla, że obecnie kleszcze są aktywne przez cały rok. „We wszystkich miesiącach znajdujemy je na ubraniach i zwierzętach” – zaznacza.


Wzrastająca liczba przypadków kleszczowego zapalenia mózgu (KZM) wymaga intensywnych działań profilaktycznych. Eksperci apelują o zwiększenie świadomości społecznej i promowanie szczepień ochronnych jako skutecznej metody zapobiegania tej groźnej chorobie. Aktywność kleszczy w okresie wakacji i jesieni zwiększa ryzyko zakażenia, dlatego ważne są działania samorządów na rzecz edukacji i profilaktyki.

Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) stanowi poważne zagrożenie zdrowotne, które dotyka coraz większej liczby osób w Polsce. Liczba przypadków KZM wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich czterech lat, osiągając 659 zachorowań w 2023 roku. Kleszcze przenoszące wirus KZM występują na terenie całego kraju przez większą część roku, co oznacza, że każdy jest potencjalnie zagrożony.

Jak podaje prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku: „Właściwie nie ma już regionu w Polsce, o którym można by powiedzieć: „tam KZM nie występuje”. Kleszczowe zapalenie mózgu to problem całego obszaru naszego kraju” – podkreśla prof. Joanna Zajkowska.

Nowe badania wykazały, że aż 90% przypadków ukąszenia przez kleszcze ma miejsce w okolicy miejsca zamieszkania, a nie w lesie. Profesor Joanna Zajkowska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zauważa, że kleszcze najczęściej atakują podczas codziennych aktywności, takich jak spacery z dziećmi lub psami, relaks na świeżym powietrzu, czy prace w ogrodzie. „Większość pacjentów twierdziła, że doszło do kontaktu z kleszczem w miejscu zamieszkania” – powiedziała prof. Zajkowska.W styczniu b.r. Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) wydała rekomendacje dotyczące skutecznej profilaktyki przeciwko KZM. Podkreśliła, że kluczową rolę w walce z tą chorobą odgrywają działania samorządów, w tym edukacja społeczna, promowanie środków ostrożności oraz wdrożenie programów szczepień ochronnych.

Kleszczowe zapalenie mózgu zwykle występuje w dwóch fazach. Pierwsza objawia się grypopodobnymi objawami, takimi jak bóle mięśni i stawów oraz gorączka. W drugiej fazie wirus może zaatakować układ nerwowy, co może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zapalenie opon mózgowych czy porażenie splotu barkowego.

W dokumencie AOTMiT została zaproponowana propozycja testu ryzyka, który ma na celu wspomaganie jednostek samorządowych w ocenie zagrożenia KZM w ich regionie oraz podejmowaniu odpowiednich działań prewencyjnych.

„Test ryzyka pozwoli na lepsze zrozumienie zagrożeń i lepsze przygotowanie lokalnych społeczności do walki z KZM” – podkreśla prof. Zajkowska.

Wzrost liczby zakażeń KZM prowadzi również do wzrostu liczby ciężkich przypadków. Prof. Zajkowska zauważa, że coraz częściej pojawiają się pacjenci z poważnymi konsekwencjami choroby, takimi jak porażenia czy zapalenie opon mózgowych.

„Obserwujemy wyraźny wzrost liczby przypadków KZM w ciągu ostatnich lat, co stawia przed nami nowe wyzwania w zakresie opieki medycznej i profilaktyki” – dodaje prof. Zajkowska.

Aby zabezpieczyć się przed kleszczami, warto stosować się do kilku kluczowych zasad. Należy używać środków odstraszających, nosić odpowiednią odzież, regularnie kontrolować ciało po powrocie z terenów zielonych oraz zaszczepić się ochronnie.

„Dwie dawki dają 90% efektywności szczepionki” – podaje prof. Zajkowska.

„Na KZM nie ma leku, dlatego szczepienie jest jedyną dostępną formą przeciwdziałania temu wirusowi i jego groźnym powikłaniom” – podkreśla prof. Zajkowska.

Jednym z kluczowych środków profilaktyki jest powszechne stosowanie szczepień ochronnych, zalecanych zarówno dla dzieci, jak i dorosłych przez ekspertów medycznych.

Zwiększenie świadomości o ryzyku związanym z KZM oraz podejmowanie skutecznych działań profilaktycznych, w tym promowanie szczepień ochronnych, są istotne w walce z rosnącą liczbą przypadków tej groźnej choroby. W tym procesie samorządy odgrywają kluczową rolę i potrzebują wsparcia instytucji państwowych i ekspertów medycznych.


Źródło: pap-mediaroom.pl

About Author

Wiadomości Białystok

Wykorzystujemy pliki Cookies.    Polityka prywatności    Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM