21 July 2024
Nauka i technika

Archeolodzy: Poganie znad Bałtyku kupowali konie w Skandynawii, by składać je w ofierze

  • 26 czerwca, 2024
  • 2 min read
Archeolodzy: Poganie znad Bałtyku kupowali konie w Skandynawii, by składać je w ofierze

Według międzynarodowych badań, w których uczestniczyli Polacy, plemiona pogańskie Bałtyku składali ofiary z koni sprowadzanych od schrystianizowanych mieszkańców Skandynawii.

Nowe odkrycia naukowców z Uniwersytetu w Białymstoku i Uniwersytetu w Cardiff w Walii rzucają nowe światło na praktyki religijne pogan wczesnośredniowiecznej Europy.

Wyniki prac zostały opublikowane w magazynie „Science Advances” i są dostępne do przeczytania tutaj.

Archeolog dr hab. Maciej Karczewski z Uniwersytetu w Białymstoku został współautorem publikacji, o czym poinformowała uczelnia w komunikacie wydanym w piątek.

Naukowcy przeprowadzili badania szczątków 74 koni, które zostały znalezione w miejscach pochówków na Mazurach, Półwyspie Sambijskim (Obwód królewiecki) i obszarze Litwy. Ich odkrycie ujawniło, że w późnej epoce wikingów konie transportowano statkami na południowo-wschodnie wybrzeże Bałtyku z terenów dzisiejszej Szwecji lub Finlandii, na odległość do 1500 km. Poganie składali te zwierzęta w ofierze podczas rytuałów pogrzebowych.

„Na podstawie analizy izotopów strontu odkładających się w szkliwie zębów, możliwe jest określenie, w jakiej części świata dany człowiek lub zwierzę spędzili pierwsze lata życia. Ze względu na to, że nasycenie środowiska izotopami strontu w różnych częściach Europy i świata jest różne, aby uzyskać wiarygodne wyniki konieczne jest opracowanie skali porównawczej dla danego regionu – w tym konkretnym przypadku Polski północno-wschodniej” – wyjaśnił cytowany w komunikacie prof. Karczewski.

Więcej informacji na temat zakupu koni przez pogan z Bałtyku odbywający się w Skandynawii można znaleźć pod adresem: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C102869%2Carcheolodzy-poganie-znad-baltyku-kupowali-konie-w-skandynawii-skladac-je-w


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

About Author

Wiadomości Białystok

Wykorzystujemy pliki Cookies.    Polityka prywatności    Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM