7 September 2024
Zdrowie

Czego zanieczyszczone polskie miasta mogą nauczyć się od Hiszpanii? Kapsch TrafficCom wyjaśnia

  • 24 lipca, 2024
  • 4 min read
Czego zanieczyszczone polskie miasta mogą nauczyć się od Hiszpanii? Kapsch TrafficCom wyjaśnia

„Wytyczne dotyczące dobrostanu psychicznego w szkole dla decydentów” zostały stworzone przez Grupę Ekspertów Komisji Europejskiej, której celem jest wspieranie środowiska szkolnego dla grup zagrożonych niepowodzeniem edukacyjnym oraz promowanie dobrostanu psychicznego. Jednym z projektów w ramach tych wytycznych jest polska inicjatywa „ABC Empatii” autorstwa Czepczyński Family Foundation.”

– Polskie miasta wciąż borykają się z problemem zanieczyszczenia powietrza, co stawia je wśród najbardziej zanieczyszczonych w Europie.

– Istnieje możliwość uniknięcia tysięcy zgonów związanych z zanieczyszczeniem powietrza.

– Hiszpańskie miasta opracowały skuteczne metody walki z zanieczyszczeniem powietrza.

WARSZAWA, Polska–(BUSINESS WIRE)– Problemy polskich miast z zanieczyszczeniem powietrza są powszechnie znane. Raport naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku podkreśla szkodliwy wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie ludzi, od astmy i chorób układu krążenia po nowotwory.

Według naukowców, obniżenie poziomu zanieczyszczenia powietrza do standardów WHO mogłoby zapobiec 25 000 zgonom w ciągu ostatnich 10 lat tylko w wschodniej Polsce.

Pilna potrzeba działania

W miastach, konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań, ponieważ żadne polskie miasto nie spełnia kryteriów WHO dotyczących jakości powietrza. Ruch drogowy odpowiada za 25% zanieczyszczenia powietrza w miastach i stanowi kluczową przyczynę tego problemu. Dla władz lokalnych staje się to coraz ważniejszym tematem, nie tylko ze względów środowiskowych, ale także ze względu na zdrowie publiczne.

„Głównym źródłem zanieczyszczeń pyłowych w miastach jest zmotoryzowany ruch drogowy” – wyjaśnia Maciej Zezyk dyrektor sprzedaży w Kapsch TrafficCom. – Hamulce i ścieranie opon odgrywają tu szczególnie ważną rolę, dlatego proste przejście na pojazdy elektryczne nie jest ostatecznym rozwiązaniem. Chodzi o zmniejszenie obciążenia ruchem i lepszą dystrybucję ogólnego zapotrzebowania na mobilność”.

Hiszpania jako pionier w redukcji zanieczyszczeń

W Hiszpanii wprowadzono nowe przepisy dotyczące emisji w 2021 r., co skutkuje coraz większym wykorzystaniem rozwiązań stref czystego powietrza (CAZ) w hiszpańskich miastach. Firma Kapsch TrafficCom wspiera sześć miast w wdrażaniu tych rozwiązań, co przyczynia się do poprawy jakości powietrza i osiągnięcia celów UE, a także uzyskania funduszy unijnych. Projekty te korzystają z ponad trzech i pół miliona osób i przynoszą pozytywne efekty, takie jak mniejsze natężenie ruchu i wyższa jakość życia.

Technologie redukcji zanieczyszczeń w Hiszpanii

Inne miasta europejskie również czerpią korzyści z stref czystego powietrza. W Londynie udało się zredukować zanieczyszczenie CO2 o 20%, podobnie jak w Mediolanie, gdzie podobne działania spowodowały 18-procentowy spadek pyłu zawieszonego.

Dane jako kluczowy element

W Sewilli w Hiszpanii, system zarządzania ruchem opiera się na wykorzystaniu sztucznej inteligencji i danych w sposób inteligentny. Rozwiązania praktyczne, takie jak informacje o dostępności miejsc parkingowych w czasie rzeczywistym, dynamiczne sterowanie ruchem w celu unikania zatorów oraz zarządzanie transportem publicznym w oparciu o popyt podczas ważnych wydarzeń, stają się tam rzeczywistością dzięki zaawansowanym systemom zarządzania ruchem.

„Kluczowe jest, aby miasta wdrażały te rozwiązania w sposób przemyślany i odpowiedzialny. Hiszpańskie miasta mają dziesięciolecia doświadczenia w zarządzaniu ruchem opartym na technologii i teraz robią kolejny krok w kierunku zarządzania ruchem opartym na danych” – wyjaśnia Maciej Zezyk. – Dostępne są potężne narzędzia do poprawy jakości powietrza i redukcji korków. Wpływ tych systemów jest oczywisty – przynoszą one korzyści społeczności, środowisku i zdrowiu publicznemu”.

Więcej informacji o innowacyjnych rozwiązaniach w zakresie komunikacji i mobilności znajdziesz na stronie Kapsch TrafficCom – Challenging limits.

Firma Kapsch TrafficCom jest uznawana na całym świecie za dostawcę rozwiązań komunikacyjnych dla zrównoważonej mobilności. Działając w ponad 50 krajach, firma odnosi sukcesy w zakresie innowacyjnych rozwiązań w poborze opłat i zarządzaniu ruchem, wspierając zrównoważony rozwój społeczeństw i przyczyniając się do tworzenia zdrowszego, mniej zatłoczonego świata.

Nasza firma oferuje kompleksowe rozwiązania typu „one-stop-shop”, zapewniając klientom cały zakres wartości, począwszy od projektowania i dostawy komponentów, aż po wdrożenie i utrzymanie operacyjne systemów.

Firma Kapsch TrafficCom ma swoją siedzibę w Wiedniu i działa w ponad 25 krajach. Jest notowana na Wiedeńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (symbol: KTCG) i zatrudnia około 4000 pracowników, generując przychody w wysokości 539 mln EUR w roku obrotowym 2023/24.


Źródło: pap-mediaroom.pl

About Author

Wiadomości Białystok

Wykorzystujemy pliki Cookies.    Polityka prywatności    Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM