5 December 2024
Polityka

BOM: Sejm Otwarty. Pierwszy rok X kadencji Sejmu RP (komunikat)

  • 13 listopada, 2024
  • 4 min read
BOM: Sejm Otwarty. Pierwszy rok X kadencji Sejmu RP (komunikat)

– Biuro Obsługi Medialnej Kancelarii Sejmu przedstawia komunikat:

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia w swoim słowie wstępnym podkreślił potrzebę rozliczenia się ze swoich obietnic przed wyborcami. Zaznaczył również, że obecna Izba ma najsilniejszy mandat wyborczy w historii Polski, wyłoniony w wyborach 15 października 2023 roku.

I. Prawa obywatelskie:

Rząd wprowadził szereg nowych ustaw dotyczących spraw społecznych, w tym programu „Aktywny rodzic”, dodatku do renty socjalnej i renty wdowią. Dodatkowo, Sejm zatwierdził ustawy wspierające przedsiębiorców i rolników, w tym prawo do wakacji od ZUS. W odpowiedzi na sytuację krajową i zagraniczną, uchwalono również ustawy mające na celu wsparcie osób potrzebujących, w tym ofiar wrześniowej powodzi. X kadencja przyniosła także podwyżki wynagrodzeń dla pracowników służby publicznej, w tym nauczycieli. Ochrona praw kobiet i rodzin została wzmocniona poprzez zmiany w definicji zgwałcenia oraz przywrócenie finansowania procedury in vitro z budżetu państwa. W celu poprawy bezpieczeństwa państwa i jego obywateli, jednogłośnie uchwalono także ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej.

II. Poprawa otwartości i uwzględniania opinii społecznej:

W okresie objętym raportem Sejm podejmował decyzje mające na celu zwiększenie transparentności procesu legislacyjnego. Zlikwidowano sejmową „zamrażarkę” i wprowadzono regularne debaty na temat projektów ustaw zgłaszanych przez opozycję. Dodatkowo, internetowa platforma do konsultacji społecznych projektów ustaw oraz możliwość wyrażenia opinii przez Internet zostały wprowadzone w celu uwzględnienia opinii obywateli. Sejm X kadencji uchwalił więcej „obywatelskich ustaw” niż poprzednie kadencje razem wzięte, a także zorganizowano więcej wysłuchań publicznych. Wprowadzono także obowiązek odnoszenia się do uwag publicznych przez wnioskodawców projektów, co ma poprawić transparentność procesu legislacyjnego. Dodatkowo, ograniczono tryby przyspieszone, wprowadzono obowiązkową jawność poprawek oraz ograniczono prace Sejmu w godzinach nocnych. Wprowadzono także obowiązek sporządzania Deklarowanych Skutków Regulacji (DSR) oraz Ocen Skutków Regulacji (OSR) w celu profesjonalizacji postępowania legislacyjnego.

III. Reforma państwa i instytucji:

Prezydenckie weta i wnioski do Trybunału Konstytucyjnego oraz uchwalenie nowych ustaw mających na celu przywrócenie zgodności z Konstytucją. Wprowadzenie rewolucyjnych zmian w finansach samorządowych oraz uzupełnienie składu Najwyższej Izby Kontroli i powołanie nowych członków różnych organów nadzoru. Ponadto, reforma wyboru Rady Ochrony Pracy.

IV. Sejm otwarty dla obywateli:

W pierwszym roku kadencji odwiedziło blisko 140 tys. osób, o niemal 37 proc. więcej niż rok wcześniej. Liczba zorganizowanych grup wzrosła o 40 proc., przywrócono możliwość indywidualnego zwiedzania Sejmu. Sejm X kadencji stał się przyjazny mediom, wprowadzono nowe Biuro Obsługi Medialnej, regularne briefingi Marszałka Sejmu przed każdym posiedzeniem Izby oraz tłumaczenia języka migowego. Zadbano także o poprawę warunków pracy dziennikarzy. W nowej odsłonie ukazują się czasopisma „Przegląd Sejmowy” i „Kronika Sejmowa”, a profile na Instagramie, Facebooku i YouTube w sumie obserwuje ponad milion użytkowników. Obywatelki i obywatele zyskali nowe możliwości obecności w Sejmie, nawiązano współpracę z Parlamentem Młodych RP, a Marszałek Sejmu prowadzi też regularnie lekcje obywatelskie z uczniami szkół w całym kraju. W grudniu 2023 r. zorganizowano w Sejmie Wigilię dla osób w kryzysach, ważne sprawy społeczne poruszały filmy prezentowane podczas cyklu We Are The Sejm.

V. Sprawy międzynarodowe i bezpieczeństwo:

Marszałek Sejmu prowadził aktywną dyplomację parlamentarną, skupiając się na bezpieczeństwie i budowaniu efektywnych relacji. Jego oficjalna wizyta w Kijowie w czerwcu 2024 r. potwierdziła wsparcie Polski dla Ukrainy i umocniła jej pozycję jako czołowego partnera Sejmu. Koalicja parlamentarna na rzecz bezpieczeństwa, z udziałem przewodniczących parlamentów państw bałtyckich i Ukrainy, została zainicjowana przez Szymona Hołownię. Liczne spotkania bilateralne i wielostronne, w tym szczyt w Białymstoku w czerwcu 2024 r., były wyrazem partnerstwa, którego rozszerzenie o przewodniczących parlamentów państw nordyckich jest obecnie planowane. Polska intensywnie przygotowuje się do objęcia prezydencji w radzie UE w wymiarze parlamentarnym.

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej: https://sejmotwarty.sejm.gov.pl/

UWAGA: Komunikaty publikowane na serwisie PAP są prezentowane w formie oryginalnej, bez żadnych zmian wprowadzanych przez PAP SA. Nadawca komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść, zgodnie z postanowieniami ustawy prawo prasowe (art. 42 ust. 2). (PAP)


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

About Author

Wiadomości Białystok

Wykorzystujemy pliki Cookies.    Polityka prywatności    Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM