21 January 2025
Gospodarka i Biznes

MI: Polsko-litewskie rozmowy o współpracy transportowej (komunikat)

  • 16 stycznia, 2025
  • 4 min read
MI: Polsko-litewskie rozmowy o współpracy transportowej (komunikat)

Według raportu „Przyjazne mieszkanie. Jak zapewniać Polakom oszczędne, bezpieczne i komfortowe mieszkania na lata” ekspertów MIWO, Polacy spędzają 90 proc. swojego życia w budynkach, gdzie również 90 proc. wszystkich pożarów ma miejsce. Ponadto, 71 proc. osób odczuwa problem hałasu w swoich domach, a budynki zużywają ok. 40 proc. energii w skali całej gospodarki. Raport zawiera także diagnozę, w jaki sposób zapewnić w nich oczekiwany komfort.

Ministrowie Infrastruktury Polski i Litwy omówili realizowane wspólnie projekty infrastrukturalne podczas spotkania w Warszawie. Dariusz Klimczak oraz Eugenijus Sabutis, nowo powołany minister transportu i komunikacji Litwy, omówili główne tematy podczas pierwszego spotkania z udziałem wiceministrów Stanisława Bukowca i Piotra Malepszaka.

Ministrowie omawiali stan prac nad trasą Via Baltica, która jest kluczowym połączeniem drogowym pomiędzy państwami bałtyckimi a Europą Zachodnią. W Polsce trasa składa się z odcinków dróg ekspresowych S8 i S61 pomiędzy Warszawą i przejściem granicznym w Budzisku. Minister Dariusz Klimczak podkreślił, że polska część trasy jest przejezdna od trzeciego kwartału ubiegłego roku, a prace na obwodnicy Łomży zostaną zakończone w drugiej połowie tego roku. Rozmawiano również o planach dokończenia trasy po stronie litewskiej oraz wzmocnienia połączenia Augustów – Lazdijai w kierunku Wilna. Partnerzy podkreślili znaczenie tych połączeń zarówno ekonomicznie, jak i w kontekście bezpieczeństwa. W związku z połączeniem przez Augustów, strony zaznaczyły potrzebę odpowiedniego finansowania projektu ze względu na jego strategiczne znaczenie.

Minister Dariusz Klimczak podkreślił, że zwrócą się do Unii Europejskiej o wsparcie finansowe projektu ze względu na jego kluczowe znaczenie z punktu widzenia rozwoju tej części Polski oraz jego charakteru cywilno-wojskowego.

Podczas spotkania omówiono również potrzebę rozbudowy lokalnych połączeń transgranicznych, takich jak Sankury-Burbiszki. Dzięki wsparciu rządu oraz zaangażowaniu samorządów, udało się zakończyć większość prac na tym odcinku w ubiegłym roku.

„Dzięki dobrej współpracy z naszymi sąsiadami, wspieramy rozwój infrastruktury i połączeń transportowych na obszarach przygranicznych. Te drogi są niezwykle istotne dla mieszkańców regionów przygranicznych oraz mają duże znaczenie dla bezpieczeństwa militarnego wschodniej flanki NATO” – zaznaczył wiceszef resortu infrastruktury, Stanisław Bukowiec.

Szefowie resortów ds. transportu Polski i Litwy omawiali także postępy w budowie kolejowego szlaku Rail Baltica, który jest największym projektem infrastruktury kolejowej w historii krajów bałtyckich. Planowana jest zelektryfikowana dwutorowa kolej dużych prędkości o standardzie europejskim, która połączy Warszawę, Kowno, Wilno, Poniewież, Rygę, Parnawę i Tallinn.

Polska konsekwentnie realizuje zadania związane z modernizacją szlaku Rail Baltica, dostosowując go do standardów sieci TEN-T. W tym roku ogłoszono największy przetarg w obszarze kolejowym, dotyczący modernizacji 100 km linii Białystok-Ełk, w ramach którego planowane jest podniesienie parametrów technicznych szlaku i dobudowanie drugiego toru szlakowego.

„Ogłoszenie przetargu na modernizację linii kolejowej Białystok-Ełk, będącej częścią trasy Rail Baltica, potwierdza zaangażowanie Polski w rozwój tego projektu. Przewidziane prace mają na celu zwiększenie dopuszczalnej prędkości dla pociągów pasażerskich do 200 km/h oraz dla pociągów towarowych do 120 km/h” – wyjaśnił wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak.

Współpraca kolejowa obejmowała również dyskusje na temat modernizacji i elektryfikacji linii kolejowej nr 40, która łączy Suwałki z Białymstokiem. Obie strony wyraziły chęć dalszego rozszerzania i uatrakcyjniania oferty przewozowej dla pasażerów podróżujących pomiędzy Warszawą a Wilnem.

Podczas polskiej prezydencji w Radzie UE kwestie współpracy międzynarodowej skupiają się na wzmacnianiu odporności sektora transportowego w Europie. Minister infrastruktury Dariusz Klimczak podkreślił kluczową rolę niezakłóconego systemu transportowego dla rozwoju gospodarek państw członkowskich oraz bezpieczeństwa Europy. Perspektywa finansowania projektów infrastrukturalnych po 2027 roku stanowi również ważny element rozmów, mających na celu kontynuację ambitnych celów unijnej polityki transportowej. Ministrowie zgodzili się, że konieczne jest szersze uwzględnienie finansowania infrastruktury komunikacyjnej w kolejnej perspektywie finansowej UE. Spotkanie zakończyło się podpisaniem wspólnego listu w sprawie rozbudowy połączenia drogowego Augustów – Lazdijai.

Niniejszy komunikat został opublikowany w serwisie PAP bez wprowadzania jakichkolwiek zmian w treści, zgodnie z formą dostarczoną przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść zgodnie z przepisami ustawy prawo prasowe, z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2. (PAP)


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

About Author

Wiadomości Białystok

Wykorzystujemy pliki Cookies.    Polityka prywatności    Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM