20 May 2024
Gospodarka i Biznes

Rządowe wsparcie dla budowy obwodnicy Suwałk – nadzieja na skrócenie czasu podróży

 • 8 marca, 2023
 • 4 min read
Rządowe wsparcie dla budowy obwodnicy Suwałk – nadzieja na skrócenie czasu podróży

Wykształcenie za granicą

Myślisz o studiach wyższych lub szkole średniej za granicą, o nauce w jednym z europejskich krajów, Kanadzie lub USA ? Nie wiesz, jak zaplanować swoją edukację za granicą, jak uzyskać stypendium, przejść przez procedury i jaką uczelnię wybrać?

Jeżeli marzysz o wykształceniu za granicą, powinieneś wiedzieć, że:

 • najpierw musisz wybrać kierunek studiów,
 • złożyć aplikacje do odpowiedniej uczelni,
 • uważnie przeanalizować wszystkie wymagania jakie stawia uczelnia,
 • zapoznać się z procedurami jakie należy przejść,
 • zdobyć informacje na temat stypendiów i programów wsparcia.

Istnieje wiele rzeczy do wzięcia pod uwagę przed podjęciem decyzji o wyjazdzie. Jednak nie musisz się tym przejmować, ponieważ istnieje wiele stron internetowych, gdzie dostępne są informacje i porady, jak rozpocząć swoją edukację za granicą.

Pamiętaj, że wykształcenie za granicą to wielka szansa na nabycie nowych umiejętności, poznanie nowych ludzi i zwiedzenie ciekawych miejsc. Wszystko to pozwoli Ci na zdobycie cennego doświadczenia, które na pewno ci się przyda w przyszłości.

Inwestycje z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

Łączna kwota wsparcia ze środków RFRD dla zadań zgłoszonych w województwie podlaskim wyniesie prawie 164 mln zł. Oprócz obwodnicy Suwałk wsparcie z RFRD uzyskały jeszcze 3 zadania zgłoszone przez Zarząd Województwa Podlaskiego:

 • Budowa obwodnicy m. Sokoły w ciągu drogi wojewódzkiej nr 678 – kwota dofinansowania: 27 mln zł;
 • Budowa obwodnicy Ciechanowca w ciągu drogi wojewódzkiej nr 690 – kwota dofinansowania: 62 mln zł;
 • Budowa obwodnicy Kolna w ciągu drogi wojewódzkiej nr 647 – kwota dofinansowania: 54,4 mln zł.

Dla tych zadań zostały już podpisane umowy o dofinansowanie ze środków RFRD.

W ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg wsparcie uzyskują inwestycje polegające na budowie, przebudowie lub remoncie dróg samorządowych. Dotychczas w ramach RFRD w latach 2019-2022 r. na budowę, przebudowę lub remont 18 tys. km dróg samorządowych przeznaczyliśmy prawie 13 mld zł. Wsparcie z tego programu przekazywane jest na inwestycje na drogach powiatowych, gminnych i wojewódzkich, zadania zwiększające bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, budowę obwodnic w ciągach dróg samorządowych, zadania miejskie, a także na drogi o charakterze obronnym.

Poprawa jakości tras lokalnych znacząco poprawia bezpieczeństwo ruchu drogowego, jak również zwiększa wygodę podróżowania.

Wnioski o dofinansowanie z RFRD można składać do końca 2022 roku. Jako Ministerstwo zachęcamy wszystkie samorządy do korzystania z tego programu wsparcia inwestycji drogowych.

Rządowe wsparcie dla 51 zadań obwodnicowych

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przyznało wsparcie z Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD) dla 51 zadań obwodnicowych, w tym 45 zgłoszonych przez samorządy województw i 6 zgłoszonych przez prezydentów miast na prawach powiatu. Łączna wartość środków RFRD przeznaczonych na dofinansowanie realizacji tych inwestycji to prawie 2,4 mld zł.

 • Województwo podlaskie – dofinansowanie w wysokości 11,9 mln zł – droga ekspresowa S8 na odcinku od Białegostoku do granicy państwa z Białorusią.
 • Województwo warmińsko-mazurskie – dofinansowanie w wysokości 8,6 mln zł – droga ekspresowa S7 na odcinku od Pasłęka do granicy państwa.
 • Województwo kujawsko-pomorskie – dofinansowanie w wysokości 6,3 mln zł – droga ekspresowa S10 na odcinku od Torunia do granicy państwa.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

Dofinansowanie tego rodzaju inwestycji jest bardzo ważne dla rozwoju infrastruktury drogowej w naszym kraju. Inwestycje takie są niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa i poprawy jakości życia mieszkańców. Warto zadbać o to, by były realizowane, jak najszybciej.


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

About Author

Wiadomości Białystok

Wykorzystujemy pliki Cookies.    Polityka prywatności    Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM