23 July 2024
Gospodarka i Biznes

PGE: oszczędzamy surowce dzięki gospodarce obiegu zamkniętego

  • 29 stycznia, 2024
  • 3 min read
PGE: oszczędzamy surowce dzięki gospodarce obiegu zamkniętego

PGE Ekoserwis, spółka z Grupy PGE, z sukcesem zagospodarowała 3,5 mln ton ubocznych produktów spalania w 2023 roku. Materiały takie jak gipsy, popioły i żużel zostały wykorzystane w różnych sektorach gospodarki, takich jak budownictwo, rolnictwo, hodowla i górnictwo. Dzięki temu zaoszczędzono surowce naturalne, uniknięto tworzenia nowych składowisk i obniżono emisję dwutlenku węgla.

„Dzięki własnemu zapleczu badawczo-rozwojowemu w postaci Centrum Badań i Rozwoju GOZ w Bełchatowie, wysoko wykwalifikowanej kadrze technologów, a także dzięki współpracy z uczelniami i jednostkami naukowymi, opracowaliśmy i wdrożyliśmy wysokiej jakości materiały i produkty do wykorzystywania, m.in. w budownictwie. Nasze spoiwa, ekopodbudowy zostały wykorzystane na kilkuset budowach dróg w całym kraju. W drogownictwie coraz powszechniej wykorzystywane są materiały alternatywne, które powstają na bazie popiołów i żużli powstających podczas spalania węgla w energetyce. Ich zaletą jest to, że są proekologiczne oraz to, że dzięki nim zmniejszamy wydobycie kopalin naturalnych, racjonalizujemy zużycie surowców, ograniczamy emisję dwutlenku węgla i powstawania odpadów” – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Spółka PGE Ekoserwis, będąca częścią Grupy PGE, jest liderem Segmentu Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ) i specjalizuje się w odbiorze ubocznych produktów spalania, ich zagospodarowaniu i przetworzeniu w produkty budowlane.

Grupa PGE, priorytetowo traktująca zieloną zmianę w działalności, posiada w swoich szeregach firmę PGE Ekoserwis, która zajmuje się kompleksowym procesem odbioru, zagospodarowania i przetworzenia odpadów spalania w wysokiej jakości materiały budowlane.

W zeszłym roku PGE Ekoserwis odebrała ponad 800 tysięcy ton gipsu syntetycznego, głównie dostarczając go do cementowni i branży budowlanej. Gips jako nawóz trafił do rolnictwa i do produkcji pieczarek, a także został wyeksportowany do Holandii, gdzie był wykorzystywany w budownictwie. Popioły zaś były dostarczane do różnych zakładów, m.in. cementowni, betoniarni, producentów elementów prefabrykowanych, chemii budowlanej czy odlewnictwa. Dodatkowo, firma dostarczyła spoiwa, stabilizacje i ekopodbudowy do kilkuset różnych budów dróg w całym kraju, w tym m.in. autostrady A2, trasy szybkiego ruchu takie jak S1, S6, S7, S11, S19, oraz obwodnicę Metropolii Trójmiejskiej, obwodnice miast (np. Oświęcimia, Pułtuska, Suchowoli, Zawiercia, Gryfina) i drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne.

W 2023 roku, różne branże budowlane zaczęły korzystać z produktów powstałych na bazie ubocznych produktów spalania z energetyki. Firmy zajmujące się inwestycjami kolejowymi, rekultywacją terenów czy budową przesłon przeciwfiltracyjnych zaczęły wykorzystywać spoiwa hydrotechniczne dostarczane m.in. przez PGE Ekoserwis. Na przykład, firma użyła te spoiwa do budowy wałów przeciwpowodziowych wzdłuż Nysy Łużyckiej.

PGE Ekoserwis jest liderem w segmencie biznesowym Gospodarki Obiegu Zamkniętego w Grupie PGE. Firma oferuje ponad 200 produktów wykorzystujących uboczne produkty spalania (UPS) i wydobycia (UPW) w różnych branżach, takich jak budownictwo, inżynieria lądowa i rolnictwo. PGE Ekoserwis kładzie duży nacisk na wprowadzanie materiałów na rynek w sposób przyjazny dla środowiska i dba o ochronę klimatu poprzez certyfikację produktów, spełnianie norm budowlanych i regularne kontrole jakości.


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

About Author

Wiadomości Białystok

Wykorzystujemy pliki Cookies.    Polityka prywatności    Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM