23 April 2024
Polityka

Centrum badań i konserwacji zabytków w Muzeum Podlaskim – nowa jakość dzięki funduszom unijnym

  • 11 lipca, 2023
  • 3 min read
Centrum badań i konserwacji zabytków w Muzeum Podlaskim – nowa jakość dzięki funduszom unijnym

Północno-wschodnia Polska ma teraz unikatowe centrum badań i konserwacji zabytków w Choroszczy. Powstało ono dzięki wsparciu unijnym oraz otaczającemu je Branickiemu Muzeum Podlaskiemu, a jego nowoczesna infrastruktura to najlepszy dowód na to, jak wiele zyskała region ze współpracy z Unią Europejską.

Realizacja projektu z Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina w latach 2014-2020 przyczyniła się do powstania Centrum Konserwacji Zabytków Muzeum Podlaskiego. Dofinansowanie z tego programu pozwoliło na przeprowadzenie renowacji budynku o powierzchni 300 metrów kw. oraz zakup specjalistycznego samochodu służącego do przewozu zabytków. Centrum zostało wyposażone w 8 pracowni, w tym fotograficzno-komputerową, zaplecze do konserwacji papieru, tkanin i skóry, stolarnię, komorę do fumigacji oraz pracownię ceramiki. Całkowity budżet projektu wyniósł ok. 1,35 mln euro.

„W centrum pracują konserwatorzy Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, którzy do tej pory zajmowali się konserwacją, jednak robili to bez swojej siedziby, przemieszczając się z oddziału do oddziału – poinformował Marek Skrypko, koordynator projektu. – Nowoczesne przestrzenie i wysokiej klasy sprzęt pozwolą na samodzielne wykonywanie większości prac konserwatorskich. Wierzymy, że nasze centrum będzie służyło nie tylko oddziałom Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, ale będzie także znaczącym ośrodkiem merytorycznym, z którego badań i pracy skorzystają instytucje z całego regionu” – dodał.

Od 2020 roku Muzeum Podlaskie stara się wspierać szeroko pojętą ochronę dziedzictwa kulturowego w regionie poprzez realizację projektu otwierania Regionalnych Centrów Badań i Konserwacji Zabytków. Dzięki temu Muzeum Podlaskie staje się jeszcze ważniejszym ośrodkiem kultury, promującym kulturę i dziedzictwo regionu.

Inicjatywa ta ma na celu zwiększenie dostępu do zabytków oraz zapewnienie miejsca do ich badań i konserwacji. Regionalne Centra Badań i Konserwacji Zabytków funkcjonować będą w siedzibach Oddziałów Muzeum Podlaskiego, co umożliwi szeroko zakrojoną edukację kulturalną i wzbogacenie oferty skierowanej do osób zainteresowanych historią i kulturą regionu.

Dzięki realizacji projektu Regionalnych Centrów Badań i Konserwacji Zabytków, Muzeum Podlaskie w Białymstoku będzie w stanie lepiej chronić, zachować i promować dziedzictwo kulturowe regionu. Inicjatywa ta pomoże również w zachowaniu i ochronie zabytków, poprzez udostępnianie ich na potrzeby edukacji i badań naukowych.

W ramach projektu Muzeum Podlaskie w Białymstoku otworzyło już dwa Regionalne Centra Badań i Konserwacji Zabytków w Supraślu oraz w Tykocinie. Planowane jest również otwarcie trzeciego Centrum w Okopach w 2021 roku.


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

About Author

Wiadomości Białystok

Wykorzystujemy pliki Cookies.    Polityka prywatności    Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM